Santander Bank Polska: jest decyzja o zatrzymaniu zysku za 2020 rok i utworzeniu kapitału dywidendowego

Santander Bank Polska: jest decyzja o zatrzymaniu zysku za 2020 rok i utworzeniu kapitału dywidendowego
Źródło: Santander Bank Polska
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Santander Bank Polska zdecydowało o zatrzymaniu całości zysku za 2020 roku i o utworzeniu kapitału rezerwowego z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy o wielkości 369,2 mln zł.

W 2020 roku zysk netto Santander Bank Polska wyniósł 738,4 mln zł. Pozostała kwota w wysokości 369,2 mln zł trafi na kapitał rezerwowy.

Zarząd banku informował wcześniej, że ten sposób podziału zysku nie wykluczy możliwości podjęcia przez zarząd ewentualnej decyzji o wypłacie zysku dla akcjonariuszy w postaci zaliczek na poczet dywidendy i wykorzystaniu w tym celu kapitału dywidendowego w drugiej połowie 2021 r.

Czytaj także: Santander Bank Polska: zysk netto spadł do 81,5 mln zł w IV kwartale; rekomendacja ws. ugód z frankowiczami po ankiecie i pilotażu >>>

Decyzje w tej sprawie będą zależały między innymi od stanowiska KNF w sprawie polityki dywidendowej w drugiej połowie 2021 roku. Regulator zalecił wcześniej wstrzymanie przez bank wypłaty dywidendy w pierwszym półroczu 2021 roku.

Dobra sytuacja kapitałowa

Pod koniec 2020 roku współczynnik kapitałowy grupy wynosił 20,04 proc.

Prezes banku Michał Gajewski na poniedziałkowym ZWZ ocenił, że sytuacja kapitałowa Santandera jest bardzo dobra, bank ma znaczną nadwyżkę kapitałową w wysokości ponad 13 mld zł.

Źródło: PAP BIZNES