Putin i Ławrow osobiście objęci sankcjami UE, USA i Wielkiej Brytanii

Putin i Ławrow osobiście objęci sankcjami UE, USA i Wielkiej Brytanii
By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=113387158
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezydent Rosji Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow dodani do listy sankcji UE, USA i Wielkiej Brytanii.

Dodał, że UE dotąd nałożyła sankcje tylko na dwóch przywódców – Białorusi i Syrii.

USA także nałożyły sankcje na Putina i Ławrowa

Prezydent Rosji Władimir Putin dołączył do bardzo wąskiego grona despotów objętych sankcjami, takich jak Kim Dzong Un, Baszar al-Asad i Alaksandr Łukaszenka – napisano w komunikacie Departamentu Skarbu USA. Sankcjami objęci zostali też szef MSZ Siergiej Ławrow, szef MON Siergiej Szojgu i państwowy Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich.

To niezmiernie rzadkie, by Departament Skarbu objął sankcjami głowę państwa; prezydent Putin dołącza do bardzo wąskiej grupy, w skład której wchodzą despoci tacy jak Kim Dzong Un, Alaksandr Łukaszenka i Baszar al-Asad. – napisano w oświadczeniu ministerstwa ogłaszającym wprowadzenie sankcji.

Czytaj także: Prezydent Biden: obejmujemy sankcjami kolejne cztery duże rosyjskie banki; wszystkie aktywa Rosji w USA będą zamrożone >>>

Oprócz samego Putina, restrykcje nałożono również na szefa MSZ Siergieja Ławrowa, szefa MON Siergieja Szojgu, a także szefa Sztabu Generalnego Walerija Gierasimowa.

Oznacza to, że spośród stałych członków Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, zostało już tylko trzech, którzy nie figurują na liście sankcyjnej: były prezydent i wiceprzewodniczący Rady Dmitrij Miedwiediew, szef administracji prezydenta Anton Wajno oraz premier Michaił Miszustin.

Podobna decyzja Wielkiej Brytanii

Rosyjski prezydent Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zostaną niezwłocznie dodani do listy osób objętych brytyjskimi sankcjami w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę – poinformowało w piątek biuro premiera Borisa Johnsona.

Johnson zapowiedział to podczas szczytu przywódców państw NATO poświęconemu rosyjskiej agresji. W trakcie spotkania brytyjski premier wezwał także pozostałych przywódców do wykluczenia Rosji z międzynarodowego systemu płatności SWIFT.

„Premier wezwał przywódców do podjęcia natychmiastowych działań w sprawie SWIFT, aby zadać jak największy ból prezydentowi Putinowi i jego reżimowi. Zapowiedział, że Wielka Brytania niezwłocznie wprowadzi sankcje przeciwko prezydentowi Putinowi i ministrowi spraw zagranicznych Siergiejowi Ławrowowi, jako uzupełnienie pakietu sankcji ogłoszonego przez Wielką Brytanię wczoraj” – napisano w wydanym komunikacie.

Czytaj także: Wielka Brytania ogłasza największy pakiet sankcji w historii, obejmą także Białoruś >>>

W ramach ogłoszonego w czwartek, składającego się z 10 elementów pakietu sankcji nałożono je na kolejnych ponad 100 osób lub podmiotów. W przypadku osób fizycznych sankcje polegają na zamrożeniu ich aktywów w Wielkiej Brytanii, zakazie wjazdu do tego kraju oraz zabronieniu obywatelom i podmiotom brytyjskim dokonywania jakichkolwiek transakcji finansowych z osobami objętymi sankcjami.

Ponadto ogłoszono, że obywatele rosyjscy nie będą mogli mieć w brytyjskich bankach depozytów przekraczających 50 tys. funtów, choć wątpliwe jest, by Putin i Ławrow mieli w nich jakiekolwiek rachunki na swoje nazwiska.

Jak przekazano w komunikacie Downing Street, podczas spotkania z przywódcami NATO Johnson powiedział im, że Ukrainę ogarnia katastrofa, a „Putin przeprowadza rewanżystowską misję wywrócenia postzimnowojennego porządku”. „Ostrzegł grupę, że ambicje prezydenta Rosji mogą na tym nie poprzestać i że jest to kryzys euroatlantycki o globalnych konsekwencjach. (…) Premier dodał, że świat musi zadbać o to, by prezydent Putin poniósł fiasko w tym akcie agresji. Ukraina stawia silny opór. Dodał, że nie może być mowy o normalizacji stosunków z Rosją po tym akcie” – poinformowano.

Zamrożenie wszystkich aktywów

Sankcje resortu finansów oznaczają zamrożenie wszystkich aktywów tych osób znajdujących się pod jurysdykcją amerykańską. Biały Dom zapowiedział ponadto, że sankcje obejmą również zakaz wstępu na terytorium USA, choć ten krok – będący w gestii Departamentu Stanu – jeszcze nie został ogłoszony.

W ramach oddzielnego działania, Departament Skarbu objął pełnymi sankcjami blokującymi fundusz państwowy – Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Sankcje oznaczają, że fundusz zarządzający aktywami rzędu 10 mld dolarów zostanie odcięty od zachodnich rynków finansowych i transakcji dolarowych. Jedną z ról podmiotu jest przyciąganie kapitału do inwestycji w strategiczne sektory gospodarki. W ostatnim czasie fundusz zajmował się dystrybucją i promocją szczepionki Sputnik V przeciwko Covid-19. 

Źródło: Marcin Jabłoński, PAP BIZNES