Samorządowcy o nowej wersji Krajowego Planu Odbudowy
W stanowisku stowarzyszenia „SAMORZĄDY DLA POLSKI” czytamy:
Samorządowcy podtrzymują w całości swoje uwagi przekazane podczas konsultacji na ręce Pana Premiera; wynikające z braku udziału Jednostek Samorządu Terytorialnego w fazie prac nad projektem Krajowego Planu Odbudowy oraz zbyt późnego terminu poddania projektu konsultacjom.
Nowa wersja Krajowego Planu Odbudowy – w stosunku do dokumentu przedłożonego przez Rząd RP do konsultacji w dniu 19 lutego 2021 r., – nadal pozostawia większość kwestii, które wymagają zdecydowanej zmiany lub wprowadzenia zdecydowanych korekt.
Przyjmując nasz postulat dotyczący sposobu zarządzania Krajowym Planem Odbudowy poprzez planowane utworzenie i działanie Komitetu Monitorującego KPO, należy jasno określić, iż proponowane w dokumencie Podkomitety powinny mieć bezpośredni i bieżący wpływ na zarządzanie poszczególnymi działaniami przewidzianymi w KPO.
Oczekujemy, że przed zatwierdzeniem KPO otrzymamy do konsultacji projekt „ustawy wdrożeniowej KPO”, który będzie zgodny z założeniami mówiącymi o sposobie zarządzania Krajowym Planem Odbudowy.
Równy dostęp do funduszy
Wszyscy jesteśmy przekonani, że do funduszy z Krajowego Planu Odbudowy powinny mieć równy dostęp wszystkie miasta i gminy w naszym kraju. Dlatego nie możemy zgodzić się z podejściem, z którego wynika np., że transport publiczny krajowy będzie finansowany z części grantowej, a transport miejski i regionalny (zarządzany przez samorządy) – z części pożyczkowej (obciążenie zobowiązaniami powinno być tutaj równomierne).
Projekt Krajowego Planu Odbudowy został uzupełniony o ogólny opis spójności proponowanych działań z innymi elementami polityki rozwoju (strategiami, programami itp.) państwa, w tym Krajową strategią rozwoju regionalnego (KSRR) oraz Strategią zrównoważonego rozwoju wsi i rolnictwa (SZRWiR), jednak ogólnikowość sformułowań nie pozwala na ocenę, jak konkretne działania zaplanowane w KPO będą spójne z częścią wdrożeniową wymienionych dokumentów.
Monitorowanie realizacji programu
Projekt nie zawiera wystarczającego wykazania spójności KPO z innymi instrumentami nowej perspektywy UE, ponieważ prace nad ich programowaniem nadal trwają.
Samorządowcy podtrzymują zdecydowane stanowisko, że – zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu i Rady UE – niezbędne jest monitorowanie, sposobu zarządzania oraz wpływu realizacji programu na niwelowanie rzeczywistych skutków pandemii w Polsce.
Należy przewidzieć możliwość dokonania po dwóch latach ewentualnej korekty KPO.