Sąd w Miami dopuścił pozew przeciwko Citigroup

Sąd w Miami dopuścił pozew przeciwko Citigroup
Fot. stock.adobe.com/radub85
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Trzyosobowy skład sędziowski Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych w Miami 8 maja przyznał rację 30 podmiotom, które mają roszczenia wobec Citigroup. Oskarżają jeden z największych banków amerykańskich o ukrywanie oszustwa w upadłej meksykańskiej spółce zajmującej się usługami naftowymi i gazowymi Oceanografia S.A. w wyniku czego ponieśli straty wynoszące ok. 1 mld dol.

Sąd zwrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia sędziemu okręgowemu Darrinowi Gaylesowi w Miami, który ją oddalił w sierpniu 2023 r.

Oceanografía S.A.  była jednym z głównych dostawców usług dla meksykańskiego państwowego giganta naftowego Pemex. Od 2008 roku firma ta korzystała z programu faktoringowego oferowanego przez Banamex – bank w Meksyku, będący własnością Citigroup. Oceanografia otrzymywała zaliczki na podstawie faktur wystawionych dla Pemexu.

W latach 2008–2014 Banamex udzielił w ten sposób finansowania o łącznej wartości 3,3 mld dol.

Reakcja Citigroup

W lutym 2014 roku Pemex zawiesił współpracę z Oceanografíą, co skłoniło Citigroup do przeprowadzenia wewnętrznego audytu. Audytorzy odkryli, że wypłacono oszukańcze zaliczki gotówkowe na sumę ok. 430 mln dol. , w oparciu o sfałszowane faktury z podrobionymi podpisami przedstawicieli Pemexu.

Citigroup musiał skorygować swoje wyniki finansowe za 2013 rok, obniżając zysk netto o 235 milionów dolarów.

Po ujawnieniu afery Citigroup podjął działania dyscyplinarne, zwalniając 12 pracowników związanych z Banamex. 10 pracowników stanęło przed meksykańskim sądem karnym.

W 2018 roku amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nałożyła na Citigroup karę w wysokości 4,75 miliona dolarów za niedociągnięcia w systemach kontroli wewnętrznej.

Braki w systemach zarządzania ryzkiem

Afera  ujawniła poważne braki w systemach kontroli wewnętrznej i zarządzaniu ryzykiem w międzynarodowych instytucjach finansowych. Pokazała również, jak ważne jest skrupulatne monitorowanie partnerów biznesowych, zwłaszcza w sektorach o podwyższonym ryzyku.

Powodowie, wśród których znalazły się firmy żeglugowe i leasingowe, fundusze inwestycyjne oraz holenderski Rabobank, twierdzą, że Citigroup finansował Oceanografíę, mimo iż wiedział, że firma była nadmiernie zadłużona i fałszowała podpisy Pemexu na formularzach autoryzacyjnych. Złożyli pozew już w 2016 roku.

W 82-stronicowym orzeczeniu sąd uznał, że zarzuty, iż Citigroup zataił przed powodami kluczowe informacje na temat Oceanografii są uprawdopodobnione.

„Citigroup jest jedną z najbardziej zaawansowanych instytucji finansowych na świecie i trudno uwierzyć, zakładając, że zarzuty powodów są prawdziwe, że nie wiedziała o działaniach Oceanografii” – podsumował orzeczenie sędzia okręgowy Britt Grant.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl