Rząd walczy z zatorami płatniczymi. Ustawa już w kwietniu

Rząd walczy z zatorami płatniczymi. Ustawa już w kwietniu
Fot. stock.adobe.com/Karolina Chaberek
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Projekt zmian niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych zostanie rozpatrzony przez rząd na posiedzeniu w kwietniu, wynika z wypowiedzi wiceministra przedsiębiorczości i technologii Marka Niedużaka.

Projekt zmian niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych zostanie rozpatrzony przez rząd na posiedzeniu w kwietniu #ZatoryPłatnicze @MPiT_GOV_PL

„Myślę, że w ciągu 2-3 tygodni projekt powróci na Komitet Stały Rady Ministrów i wtedy rząd zapewne zajmie się tym projektem w kwietniu. Część przepisów zawartych w tym projekcie mogłaby wejść w życie już w tym roku, a pozostałe przepisy w przyszłym roku” – powiedział Niedużak dziennikarzom.

Jak wyjaśniał wiceminister, obecnie projekt po Komitecie Stałym Rady Ministrów trafił do Komisji Prawniczej, która doprecyzowuje zapisy związane z legislacją, ale nie będzie dokonywała istotnych zmian. „Najważniejsze rozstrzygnięcia już zapadły i to się raczej nie zmieni” – dodał.

Czytaj także: Jak firmy mogą walczyć z zatorami płatniczymi?

 

Zmniejszenie liczby faktur płaconych przez firmy po terminie

Jego zdaniem, sukcesem tej ustawy po wdrożeniu byłoby zmniejszenie liczby faktur płaconych przez firmy po terminie, a także mniej wymuszeń ze strony dużych podmiotów.

„Należy pamiętać, że jest to ustawa pakietowa i na przykład Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta potrzebuje więcej czasu na nabycie odpowiednich kompetencji i na zatrudnienie zgodnie z zapisami ponad 100 specjalistów. Duże firmy raz do roku będą zobowiązane do publikacji praktyk płatniczych i będzie można podobnie, jak w innych krajach, wejść na daną stronę i sprawdzić, po jakim czasie dana firma opłaca swoich kontrahentów” – dodał wiceminister.

Kluczowe rozwiązania projektu noweli

We wrześniu ub r. MPiT podało, że kluczowe rozwiązania projektu noweli to m.in.:

– wprowadzenie limitu 60 dni na uregulowanie przez dużego kontrahenta jego zobowiązania wobec mniejszego podmiotu,

– 30 dni na zapłatę faktury na rzecz przedsiębiorstw w przypadku instytucji publicznych np. ministerstw, jednostek samorządu, uniwersytetów (z wyłączeniem podmiotów leczniczych, przede wszystkim szpitali,

– obowiązek (dla dużych firm ) składania do Ministerstwa Finansów sprawozdań na temat tego, ile faktur dana firma płaci w ciągu 30 dni, ile w czasie 60 dni, a ile po upływie 60 dni, zarazem resort finansów będzie zobowiązany do publikowania tych informacji (to rozwiązanie wzorowane jest na regulacjach obowiązujących w Wielkiej Brytanii), pierwsze sprawozdanie będzie składane w roku 2021 (za rok 2020),

– ulga na tzw. złe długi w CIT i PIT (taka ulga obowiązuje w przypadku VAT) – zapisana w projekcie w odpowiedzi na postulaty przedsiębiorców zgłaszane w toku konsultacji Zielonej Księgi.

Jak wskazywał wtedy resort, duże przedsiębiorstwa nadużywające finansowania swojej działalności kosztem innych, będą mogły być ukarane za swoje nieetyczne i niezgodne z prawem działania. Karane będą firmy, których przeterminowane płatności przekraczają co najmniej dwukrotnie nieuregulowane terminowo należności. Tzn. Jeżeli firma zalega kontrahentom 1 mln zł, a sama otrzymała z opóźnieniem płatność na 0,5 mln zł zostanie na nią nałożona kara finansowa przez Krajową Administrację Skarbową (KAS).

Źródło: ISBnews