Rząd tworzy Ministerstwo Rozwoju i Technologii; dział praca przechodzi do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Rząd tworzy Ministerstwo Rozwoju i Technologii; dział praca przechodzi do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
Premier Mateusz Morawiecki Fot. Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd tworzy Ministerstwo Rozwoju i Technologii w drodze przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii - podano w rozporządzeniach Rady Ministrów, które zostały opublikowane w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw.

Tworzy się Ministerstwo Rozwoju i Technologii w drodze przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

– napisano w rozporządzeniu dotyczącym utworzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Jak wskazano w rozporządzeniu, przekształcenie, polega na wyłączeniu z dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii działu praca i włączeniu go ponownie do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Do resortu rodziny i polityki społecznej przechodzą też pracownicy obsługujący sprawy tego działu.

Dodano, że traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z 7 października 2020 r. w sprawie utworzenia Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Rozszerzenie kompetencji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Jednocześnie ukazały się rozporządzenia dotyczące rozszerzenia kompetencji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a także w sprawie szczegółowego zakresu działania obu resortów. Wskazano w nich, że minister rozwoju i technologii jest dysponentem części 18, 20 i 40 budżetu państwa, a minister rodziny i polityki społecznej jest dysponentem części 63, 44 i 31 budżetu państwa.

Podano też, że rozporządzenia wchodzą w życie z dniem ogłoszenia tj. 12 sierpnia br.

Odwołanie z rządu Jarosława Gowina

Zmiany w zakresie działania resortów zachodzą po tym, gdy we wtorek 10 sierpnia br. premier Mateusz Morawiecki skierował do prezydenta dymisję Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii. Następnie w środę 11 sierpnia br. prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii.

Czytaj także: Jarosław Gowin poza rządem >>>

W środę rano zarząd Porozumienia zdecydował o opuszczeniu koalicji Zjednoczonej Prawicy. Do dymisji podali się wiceministrowie rozwoju, pracy i technologii z Porozumienia, w tym Iwona Michałek, odpowiedzialna m.in. za zagadnienia związane z rynkiem pracy, oraz szef departamentu turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

Czytaj także: Po odwołaniu z rządu Jarosława Gowina pięciu wiceministrów z Porozumienia podało się do dymisji >>>

Wcześniej, w środę 4 sierpnia br. premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odwołaniu Anny Korneckiej z funkcji podsekretarza stanu w MRPiT. „Powodem jest zdecydowanie niezadowalające tempo prac nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu w zakresie ułatwienia budowy domów 70 mkw. oraz zakupu mieszkań bez wkładu własnego” – poinformował wówczas rzecznik rządu Piotr Müller. Z funkcji wiceszefa MON zrezygnował również Marcin Ociepa, który finalnie opuścił klub Porozumienia.

Parlamentarzyści Porozumienia poinformowali, że utworzą Koło Parlamentarne Porozumienia Jarosława Gowina. 

Źródło: PAP BIZNES