Rząd przyjął założenia budżetu na 2023 rok: inflacja na poziomie 7,8 procent, wzrost PKB o 3,2 procent
„Krótkookresowe perspektywy polskiej gospodarki obarczone są dużą niepewnością związaną z sytuacją geopolityczną (rosyjska agresja na Ukrainę), zaburzeniami w globalnych sieciach produkcji (powrót do polityki lockdownów w Chinach), wysokimi cenami surowców oraz sytuacją gospodarczą głównych partnerów handlowych. W związku z tym przewiduje się, że mimo dobrych wyników gospodarki w pierwszych miesiącach 2022 r., tempo wzrostu PKB w całym roku wyniesie 3,8 proc. Z kolei w 2023 r. wyniesie ono 3,2 proc.” – napisano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.
Oczekuje się, że inflacja w 2022 r. wyniesie średnio 9,1 proc., a w 2023 r. obniży się do 7,8 proc. Wskaźnik ten może ulec zmianie zależnie od sytuacji geopolitycznej.
Stopa bezrobocia na poziomie 5,1 proc.
W przyjętych dziś założeniach przyszłorocznego budżetu Rada Ministrów zapisała poziom stopy bezrobocia rejestrowanego w wysokości 5,1% na koniec 2022 r. i założyła jej utrzymanie się na niezmienionym poziomie na koniec 2023 r.
„Przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej w 2022 r. będzie wyższe niż rok wcześniej (o 1,2%), a w 2023 r. nieznacznie się obniży (o 0,1%). W efekcie oczekiwany jest niewielki spadek stopy bezrobocia rejestrowanego do 5,1% na koniec 2022 r. i jej utrzymanie się na niezmienionym poziomie na koniec 2023 r.” – czytamy w komunikacie.
„Prognozuje się, że nominalne tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej przyspieszy do 10,2% w 2022 r., a w 2023 r. wyniesie 9,6%” – czytamy dalej.
Czytaj także: GUS: stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 5,2 proc. w kwietniu >>>
Jak podał wcześniej Główny Urząd Statystyczny (GUS), stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła 5,2% na koniec kwietnia br.
Wzrost płac w sferze budżetowej o 7,8 proc.
W ramach założeń do budżetu państwa na 2023 r. rząd zakłada wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o 7,8 proc., a stopę bezrobocia na poziomie 5,1 proc. – podał rząd w komunikacie.
Przewidywane wielkości makroekonomiczne w 2023 r. ukształtują się według założeń do budżetu następująco:
– dynamika realna produktu krajowego brutto – 3,2 proc.;
– średnioroczna dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych – 7,8 proc.;
-dynamika nominalna przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej – 9,6 proc.;
– dynamika nominalna przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw – 9,8 proc.;
– przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej – 10 826 tys. etatów;
– stopa bezrobocia rejestrowanego (na koniec roku) – 5,1 proc.; przeciętne zatrudnienie w państwowej sferze budżetowej – ok. 571 tys. etatów (z uwzględnieniem dotychczas dokonanego rozdysponowania w rezerwach celowych na 2022 r.).
Średnioroczne wskaźniki wzrostu wynagrodzeń są corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Do 15 czerwca 2022 r. Rada Ministrów przedkłada je do opinii Radzie Dialogu Społecznego oraz ogólnokrajowym organizacjom związków zawodowych zrzeszających pracowników państwowej sfery budżetowej.
Wzrost inwestycji o 4 proc.
W przyjętych dziś założeniach przyszłorocznego budżetu Rada Ministrów zapisała także realne tempo wzrostu nakładów brutto na środki trwałe wyniesie w latach 2022-2023 na poziomach odpowiednio: 4,8% oraz 4%.
„Wyższa niż w 2021 r. dynamika będzie wynikała głównie ze wzrostu inwestycji publicznych, w tym m.in. na obronę narodową oraz Rządowy Program Inwestycji Strategicznych. Dynamika inwestycji prywatnych będzie utrzymywała się na obniżonym poziomie, na co wpływ będą miały: rosnące koszty finansowania wynikające z podwyżek stóp procentowych, niepewność związana z wojną na Ukrainie, wysokie ceny surowców i problemy z globalnymi łańcuchami dostaw. Pozytywnie na dynamikę wzrostu nakładów inwestycyjnych w gospodarce wpłynie rozpoczęcie wydatkowania środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO)” – czytamy w komunikacie.
W 2021 r. nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 3,8% r/r.
Eksport wzrośnie 4 proc.
W przyjętych dziś założeniach przyszłorocznego budżetu Rada Ministrów zapisała realny wzrost eksportu o 4,5% i 4% w latach 2022 i 2023.
„Szacowany realny wzrost importu w latach 2022 i 2023 wyniesie odpowiednio 4,1% oraz 3,1%. Oznacza to, że wkład eksportu netto we wzrost PKB w 2023 r. będzie pozytywny” – czytamy w komunikacie.
Jak podał wcześniej Główny Urząd Statystyczny (GUS), eksport wzrósł o 17,1% r/r do 79,5 mld euro w styczniu-marcu 2022 r., zaś import wzrósł w tym okresie o 31,2% r/r do 86,2 mld euro.
Czytaj także: GUS: deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego po marcu wyniósł 6,6 mld euro >>>
Prognozowane wskaźniki makro są zgodne z prognozami zawartymi w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2022-2025, przyjętym w kwietniu przez rząd.
Zgodnie z procedurą budżetową przedstawioną na stronie resortu finansów, założenia przyszłorocznego budżetu oraz wstępną prognozę wybranych wskaźników makroekonomicznych rząd ma w czerwcu przedstawić Radzie Dialogu Społecznego. Z kolei w lipcu procedura zakłada ustalanie kwot limitów wydatków dla poszczególnych części budżetowych na rok (n+1).
W sierpniu MF ma opracować i przesłać RM wstępny projekt budżetu, a następnie przekazać go do zaopiniowania Radzie Dialogu Społecznego.
Na uchwalenie ostatecznego projektu ustawy budżetowej na 2023 r. i przedłożenie go wraz z uzasadnieniem do Sejmu, Rada Ministrów ma czas do 30 września.