Rząd przyjął projekt ustawy gwarantującej cenę węgla; 3 mld zł na pomoc dla odbiorców indywidualnych

Rząd przyjął projekt ustawy gwarantującej cenę węgla; 3 mld zł na pomoc dla odbiorców indywidualnych
Węgiel Fot. stock.adobe.com/ShiningBlack
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na dopłaty do cen węgla, który odbiorcy indywidualni będą mogli kupić w cenie 996,6 zł za tonę do maksymalnie trzech ton na gospodarstwo rząd przeznaczy 3 mld zł.

„Dzisiaj na Radzie Ministrów przyjęta została ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. (…) Żeby wyrównać ceny dostępne dla klienta indywidualnego (…) zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które do Polski ten węgiel importują – cena gwarantowana dla odbiorców indywidualnych to na dzisiaj 996 zł” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji.

Czytaj także: Rząd będzie pomagać w zakupie węgla osobom, których nie będzie stać na ogrzanie domów >>>

Projekt ustawy został przedłożony przez ministra klimatu i środowiska.

Specjalny mechanizm rekompensat

W komunikacie podano, że wprowadzony zostanie specjalny mechanizm rekompensat, dzięki czemu węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierający co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, sprzedawany będzie po cenie nie wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę. Rząd przeznaczy na pomoc dla odbiorców indywidualnych 3 mld zł.

„Firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem otrzymania rekompensaty będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po wymienionej cenie” – napisano.

Warunek skorzystania ze wsparcia

Podstawowym warunkiem skorzystania ze wsparcia ma być wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe następujących źródeł do ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem – zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Węgiel będzie sprzedawany gospodarstwom domowym na potrzeby własne, a w 2022 r. maksymalna ilość zakupionego węgla po konkurencyjnej cenie będzie mogła wynieść 3 tony.

Jak podano, rekompensaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń SA. Maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż 1 tony paliwa stałego wyniesie 750 zł brutto. 

Źródło: PAP BIZNES