Rząd przyjął projekt o maksymalnych cenach energii dla MŚP, samorządów i podmiotów wrażliwych

Rząd przyjął projekt o maksymalnych cenach energii dla MŚP, samorządów i podmiotów wrażliwych
Fot. stock.adobe.com/ratmaner
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przyjął projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, który określa maksymalną cenę energii, ponad limity zużycia dla określonych typów gospodarstw domowych na poziomie 693 zł za 1 MWh, poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. W przypadku samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw ma to być - jak zapowiadano wcześniej - 785 zł/MWh.

„Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła ustawę, którą w ubiegłym tygodniu w założeniach prezentowaliśmy. […] To jest ustawa, która jest kolejnym krokiem w ochronie odbiorców indywidualnych. Przypomnę – powyżej tej ilości zużycia 2 tys. kWh, gdzie mrozimy cenę na 2023 r. na poziomie ceny roku 2022, będzie obowiązywała bez względu na limit zużycia stawka 693 zł za 1 MWh” – powiedziała Moskwa podczas konferencji prasowej.

„Adekwatnie przy zwiększonych progach, gdzie jest 2,6 tys. kWh [dla rodzin z osobą niepełnosprawną] czy 3 tys. kWh [dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i rodzin rolniczych] dla tych szczególnych grup będzie to powyżej tych limitów” – dodała.

Maksymalna cena dla MŚP

Cena maksymalna dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw ma wynieść 785 zł za 1 MWh i obowiązywać do 100% zużycia. Podobnie w przypadku odbiorców wrażliwych (szkół, szpitali, noclegowni) czy podmiotów samorządowych (cena będzie obowiązywać dla oświetlenia dróg, ulic mostów, wodociągów, zaopatrzenia  w wodę, ochronę zdrowia, transport drogowy, utrzymanie obiektów użyteczności, a także obiektów sportowych.

Na pytanie, jaką grupę wśród podmiotów objętych ceną maksymalną stanowią odbiorcy wrażliwi minister Moskwa powiedziała, że jest to ok. 20-30%.

Obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi cen nie wyższych niż cena maksymalna ma zostać nałożony w okresie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. za zużycie energii elektrycznej w punkcie poboru energii do poziomu stanowiącego równowartość poboru nie więcej niż 90% zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w okresie od dnia 1 grudnia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.

Czytaj także: Ceny prądu w 2023 roku zamrożone: prezydent podpisał ustawę >>>

Odbiorcy w gospodarstwach domowych mają korzystać z ceny maksymalnej w zakresie całości poboru powyżej limitów 2/2,6/3 MWh.

Projekt zakłada, że obowiązek stosowania ceny maksymalnej w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi, będzie występował wówczas, gdy ceny wynikające z zawartych przez nich umów są wyższe od ceny maksymalnej.

Źródło: ISBnews