Rząd planuje przyjęcie polityki surowcowej w IV kw. 2021 r.
„Nadrzędnym celem polityki surowcowej państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego kraju poprzez dostęp do niezbędnych surowców (krajowych oraz importowanych) zarówno obecnie, jak i w perspektywie wieloletniej, uwzględniającej potrzeby przyszłych pokoleń. Dostęp do surowców powinien zabezpieczyć wieloletnie potrzeby gospodarcze kraju, wynikające z przyjętych priorytetów rozwoju gospodarczego, oraz zapewnić wysoki komfort życia obywateli z poprawą dostępu do towarów i usług” – czytamy w wykazie.
Najważniejsze cele
Najważniejsze cele szczegółowe w projekcie Polityki Surowcowej Państwa to:
– dostęp do surowców ze złóż kopalin, wód podziemnych i ciepła Ziemi;
– poszukiwanie, rozpoznawanie oraz dokumentowanie złóż kopalin;
– zmiana prawa oraz rozwój i unowocześnienie branży geologiczno-górniczej;
– ochrona złóż kopalin;
– współpraca międzynarodowa w zakresie zabezpieczenia dostępu do surowców;
– pozyskiwanie surowców ze złóż antropogenicznych oraz wspieranie rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym;
– zapewnienie spójności strategii realizowanych przez spółki o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa oraz spółki realizujące misję publiczną z działaniami pełnomocnika rządu ds. polityki surowcowej państwa;
Jeden z projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju
Polityka Surowcowa Państwa (PSP) stanowi jeden z projektów strategicznych Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). SOR definiuje PSP jako projekt dotyczący budowy sprawnego i efektywnego systemu zarządzania i gospodarowania wszystkimi rodzajami kopalin i surowców mineralnych w całym łańcuchu wartości oraz posiadanymi przez Polskę ich zasobami, a także adekwatnych – związanych z tym – zmian prawnych i instytucjonalnych, czytamy dalej.
Zgodnie z założeniami SOR, PSP wspiera także przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym, podano także.