Rynki o poranku – złoty wciąż silny względem euro

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kostecki.daniel.hftbrokers.01.266x400Złoty kontynuuje swój aprecjacyjny rajd względem euro, a kurs pary EURPLN na początku tygodnia ponownie zbliża się do psychologicznej bariery 4,00, która została naruszona w ubiegłym tygodniu.

Do żadnej innej waluty złoty nie jest tak silny jak do euro, względem którego znajduje się na najniższym poziomie od lipca 2011 roku. Euro na szerokim rynku osłabia polityka europejskiego banku centralnego oraz dalsze oczekiwania odnośnie spadku oprocentowania wspólnej waluty na rynku pieniężnym. Co więcej nawet ostatnio publikowane nieco bardziej optymistyczne dane z europejskiej gospodarki także korzystnie wpływają na umocnienie złotego względem EUR, a to ze względu na to, że czym szybsza będzie poprawa sytuacji w strefie, tym więcej na tym skorzysta również nasza gospodarka. Niemniej jednak 4 zł to psychologiczna bariera i warto zwrócić uwagę na ten poziom.

Na szerokim rynku większą zmienność obserwujemy na parach z jenem, na które wpływ mają wypowiedzi doradcy premiera Abe, Koichi Hamady, który stwierdził, że poziom 105 jenów za dolara byłby odpowiednim dla kursu USDJPY (obecnie to 119,76, a jen zyskuje +0,31%). Tymczasem rynek, według prognoz Bloomberga, spodziewa się wzrostu notowań pary USDJPY do poziomu 122 jenów za dolara na koniec 2q oraz do 125 na koniec roku.

Z danych, które poznaliśmy o poranku należy zwrócić uwagę na kolejny niski odczyt inflacji ze Szwecji, która w ujęciu rocznym za marzec wyniosła 0,2% przy oczekiwaniach na poziomie 0,3%. Również w ujęciu miesięcznym publikacja minęła się z oczekiwaniami, wynosząc 0,1% przy konsensusie 0,2%. Po danych korona szwedzka zaczęła mocniej tracić na wartości (obecnie -0,40% względem USD).

Daniel Kostecki

Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers

Dom Maklerski S.A.