Rynki o poranku – tydzień z RPP i EBC
Ubiegły tydzień przyniósł pokaźne ruchy zarówno na rynku giełdowym, jak i walutowym. Zdecydowana większość parkietów mocno zyskiwała, a prawdziwym hitem były rynki wschodzące na czele z Chinami. Na rynku walutowym do łask powrócił dolar, który ponownie umacnia się na szerokim rynku. W tym tygodniu również powinno być ciekawie ponieważ czekają nas posiedzenia EBC i RPP, oraz szereg ważnych danych makroekonomicznych.
Jeżeli chodzi o rynki akcyjne, to hossa przybiera na sile, a inwestorzy interesują się coraz bardziej ryzykownymi aktywami. W ostatnich latach najmocniej zyskiwał rynek amerykański, który ostatnio dostał zadyszki i oddał palmę pierwszeństwa Europie. Przyczyną wzrostów na parkietach giełdowych strefy euro są oczywiście działania luzujące ze strony Europejskiego Banku Centralnego.
Ubiegły tydzień przyniósł nową falę wzrostów i pozwolił większości głównych indeksów giełdowych poprawić historyczne (DAX, Euro Stoxx 600), lub tegoroczne (CAC40, IBEX) rekordy. Również na Wall Street inwestorzy ruszyli do zakupów i odrobili sporą część strat z ubiegłego tygodnia. Najciekawiej wygląda jednak sytuacja na rynkach wschodzących, które najwyraźniej odzyskały zainteresowanie inwestorów. Tylko w przeciągu ostatnich kilku sesji Hang Seng China Enterprises zyskał kilkanaście procent, wspierając zbiorczy indeks MSCI Emerging Markets, który w ciągu tygodnia urósł aż o 4%. Popyt dotarł także na GPW, gdzie zyskują już nie tylko spółki małe i średnie, ale także blue chipy zgrupowane w indeksie WIG20. Najważniejszy indeks polskiej giełdy powrócił w okolice 2450 pkt.
W tym tygodniu odbędą się posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego i Rady Polityki Pieniężnej, ale oba wydarzenia nie powinny przynieść istotnych zmian w polityce monetarnej strefy euro i Polski. RPP wyraźnie zasygnalizowała zakończenie cyklu obniżek stóp procentowych na ostatnim posiedzeniu, natomiast EBC będzie czekało na skutki przeprowadzonych ostatnio działań. Trzeba przyznać, że dane z Europy ostatnio się poprawiły, choć oczywiście warto wstrzymać się z obwieszczeniem trwałej poprawy. Oprócz tego w kalendarzu między innymi: inflacja CPI i produkcja przemysłowa ze strefy euro; inflacja CPI, sprzedaż detaliczna i posiedzenie Banku Centralnego Kanady; czy produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, inflacja CPI i odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan ze Stanów Zjednoczonych.
Mateusz Adamkiewicz
Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers
Dom Maklerski S.A.