Rynki o poranku – stopy w Australii bez zmian

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kostecki.daniel.hftbrokers.01.266x400Dziś w nocy poznaliśmy decyzję Banku Australii w sprawie stóp procentowych. RBA zdecydowało o pozostawieniu głównej stopy procentowej na niemienionym poziomie 2,25% podczas, gdy rynek oczekiwał cięcia o 25 pb.

Było to zaskoczeniem dla inwestorów posiadających w swoim portfolio dolara australijskiego, którzy masowo zaczęli go kupować, doprowadzając do aprecjacji waluty. Pięć godzin po decyzja RBA dolar australijski umacnia się względem o amerykańskiego o 0,70%. Niemniej jednak Bank zostawił sobie furtkę do działań w przyszłości. Czytamy w komunikacie, że po luzowaniu polityki pieniężnej na ostatnim posiedzeniu obecnie właściwym zachowaniem będzie utrzymanie stóp na niezmienionym poziomie przez pewien czas. Dalsze luzowanie polityki monetarnej może być odpowiednie w przyszłości. Dodatkowo RBA nadal uważa, że dolar australijski jest przewartościowany i powinien być słabszy w celu przywrócenia stabilnego wzrostu gospodarczego.

Tak więc pierwszy bank centralny podejmujący decyzję zaskoczył. Przed nami jeszcze w tym tygodniu Bank Kanady, EBC, BoE oraz decyzja RPP w sprawie stóp procentowych w Polsce. Złoty pozostaje nadal stabilny względem głównych walut. Za dolara należy obecnie zapłacić 3,71, za euro 4,15, za funt 5,71, a za franka 3,86 złotego. Frank dziś najwięcej słabnie względem PLN, a także traci do dolara czy euro. Przypomnijmy, że frank jest najniżej oprocentowaną walutą na świecie, a główna stopa procentowa w Szwajcarii wynosi -0,75%. Stąd też inwestorzy systematycznie od połowy stycznia wyprzedają franka.

Dziś w kalendarzu makroekonomicznym zaplanowany jest jeszcze odczyt inflacji producenckiej ze strefy euro oraz Kanady, a także publikacja PKB Kanady. W ujęciu annualizowanym w IV kwartale gospodarka sąsiada USA miała wzrosnąć o 2%, natomiast w grudniu PKB miesięczny miał wzrosnąć o 0,2% według konsensusu rynkowego.

Daniel Kostecki
Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers