Rynki o poranku – spokój po protokole FOMC

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kostecki.daniel.hftbrokers.01.266x400Wczorajszy odczyt protokołu z ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku niewiele zmienił w obrazie rynku.

Dowiedzieliśmy się z nich, ze część członków FOMC uważała, iż warunki do podwyżki stóp procentowych są bliskie spełnieniu, natomiast druga część ostrzegała przez przedwczesną decyzją. Ponadto wielu członków FED wyraziło zaniepokojenie sytuacją w Grecji i potrzebuje zobaczyć więcej dowodów na rozwijającą się gospodarkę. Rynek już teraz oczekuje półrocznego wystąpienia Janet Yellen, aby tam doszukiwać się informacji będących bardziej na czasie (wystąpienie 15 lipca) i szukać odpowiedzi na pytanie – kiedy nastąpi pierwsza podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Na tę chwilę rynek zakłada jedną podwyżkę do końca roku.

Karuzeli na chińskim rynku akcji ciąg dalszy. Notowania indeksu Shanghai Composite odnotowują dziś największy dzienny wzrost od 2009 roku, rosnąc o 5,5%. To wszystko po wczorajszym spadku w okolicach -8%.

30-sto dniowa zmienność na tamtejszym parkiecie giełdowym wynosi aż 58%, dla porównania dla indeksu S&P500 wynosi ona 11%, dla niemieckiego DAXa 23%, a dla WIGu 20 to 16%. Niemniej jednak odbiciu w cenach akcji towarzyszy także odbicie cen surowców, gdzie notowania miedzi zwyżkują o 4,5%, a ropa naftowa pnie się w górę o 1,6%. W odbiciu pomagają dane z gospodarki Państwa Środka, która pojawiły się dziś w nocy o godzinie 3:30. Wynika z nich, że inflacja konsumencka wzrosła w czerwcu do poziomu 1,4% w ujęciu rocznym z 1,2% w poprzednim miesiącu (konsensus wynosił 1,3%). Należy przypomnieć, że chiński regulator (CSRC) zabronił uczestnikom rynku, którzy posiadają powyżej 5% udziałów w spółkach krótkiej sprzedaży przez okres 6 miesięcy.

Dziś przed nami decyzja w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii (godzina 13:00) oraz dane z kanadyjskiego rynku nieruchomości (godzina 14:15 oraz 14:30), a także cotygodniowa publikacja o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych z USA (14:30).

Daniel Kostecki

Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers

Dom Maklerski S.A.