Rynki o poranku – przed nami ważne dane i minutes FOMC

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

adamkiewicz.mateusz.hft.brokers.01.266x400Trzy tygodnie minęły od ostatniego posiedzenia, a więc dziś przyszedł czas na publikację zapisu tego wydarzenia. Uwaga inwestorów będzie skupiona przede wszystkim na dyskusji o wykreśleniu słowa "cierpliwie" z komunikatu FED. Oprócz minutes poznamy również dane o produkcji przemysłowej w Polsce i Stanach Zjednoczonych, protokół z posiedzenia BoE i dane z rynku pracy Wielkiej Brytanii.

Dziś w nocy skończyło się posiedzenie Banku Japonii. Inwestorzy zastanawiali się, czy ostatnie komentarze o braku szans na dalsza stymulację, znajdą potwierdzenie w oficjalnej retoryce Banku. Nic takiego się nie wydarzyło – prezes Kuroda potwierdził gotowość do dalszej stymulacji jeśli zajdzie taka konieczność. Kuroda tradycyjnie podkreślał także, że jest zdeterminowany aby jak najszybciej osiągnąć cel inflacyjny na poziomie 2%. Z wypowiedzi szefa BoJ wynika również, że poprawa w gospodarce japońskiej jest widoczna, a kurs jena w większym stopniu odzwierciedla fundamenty. Japońscy ekonomiści w swoich komentarzach piszą, że Bank Japonii nie uniknie dalszej stymulacji w tym roku i część z nich uważa, że BoJ rozszerzy swój program skupu aktywów nawet w pierwszej połowie tego roku. Indeks Nikkei pokonał podczas dzisiejszej sesji wieloletnie rekordy z końcówki ubiegłego roku, natomiast notowania jena wyglądają dużo bardziej spokojnie – kurs USDJPY nadal oscyluje w okolicy 119.

Na rynku cały czas komentowana jest także sprawa Grecji, a wieści napływające na rynek zmieniają się co kilka godzin. Na chwilę obecną uważa się, że Grecja jeszcze dziś poprosi o przedłużenie obecnego programu pomocowego na kolejne pół roku, tak aby uniknąć bankructwa i móc dalej negocjować lepsze warunki porozumienia. Na rynku giełdowym sytuacja nadal jest spokojna i poranek zaczynamy  w większości przypadków od delikatnych wzrostów. Wyjątkiem nie jest także WIG20, który od startu znajduje się lekko ponad kreską.

Kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie wspomniana publikacja minutes FOMC, która nastąpi o 20:00. Gdyby z zapisu wynikało, że dyskusja na temat usunięcia słowa „cierpliwie” odnośnie podwyżek stóp procentowych, była gorąca, to niewykluczone, że FED już w marcu usunie taki zapis. To oznacza, że podwyżki stóp procentowych nastąpią już wkrótce i dolar może ponownie zyskiwać. Jeśli chodzi o nasz rynek to kluczowe będą dane o produkcji przemysłowej, które poznamy o godzinie 14:00. Tym razem wzrost produkcji ma wynieść 1,9% w skali roku. O poranku złoty lekko traci do głównych walut, a kursy wyglądają następująco: USDPLN – 3,6830; EURPLN – 4,1920; CHFPLN – 3,9230; GBPPLN – 5,6510.

Mateusz Adamkiewicz
Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers