Rynki o poranku – ostatnia sesja w tym roku
Ostatni miesiąc tego roku przyniósł jeszcze więcej emocji, głównie dzięki dwóm głównym bankom centralnym. Najpierw EBC obniżył stopę depozytową oraz wydłużył czas trwania programu luzowania ilościowego w strefie euro, jednak z punktu widzenia oczekiwań rynkowych była to decyzja rozczarowująca prowadząca do aprecjacji euro na szerokim rynku i wzrostu rentowności obligacji rządowych państw strefy euro.
Na sam koniec pozostała Rezerwa Federalna, która po długim okresie odsuwania w czasie decyzji o pierwszej od ponad dekady podwyżce stóp procentowych, w końcu podwyższyła koszt pieniądza, tym samym kończąc długo trwający okres zerowych stóp procentowych. Zaprezentowana przez FED ścieżka stóp procentowych w nadchodzącym roku jest bardziej jastrzębia od oczekiwań rynkowych, stąd 2016 rok może być interesujący w kontekście rozbieżności pomiędzy prognozami rynku, a tym co widzi bank centralny i jej wpływu na amerykańskie aktywa.
Dzisiejsza sesja przebiega spokojnie i takie nastroje powinny się utrzymać do końca dnia, jako że wiele rynków giełdowych w Europie pozostaje zamknięte, natomiast tam gdzie handel się odbywa, jesteśmy świadkami spadków – francuski CAC40 traci 0,3%, brytyjski FTSE100 0,26%, a hiszpański IBEX35 0,54%. Niemiecka giełda pozostaje zamknięta, podobnie jak nasz rodzimy rynek.
Na rynku walutowym jesteśmy świadkami aprecjacji waluty wyżej oprocentowanych, a więc dolara nowozelandzkiego oraz dolara australijskiego, które w okresach niższej zmienności na rynku znajdują wielu kupujących w ramach strategii carry trade. AUDUSD rośnie o 0,37%, natomiast NZDUSD zyskuje 0,27%. Pozostałe waluty z koszyka G10 poruszają się w ograniczonym zakresie, a zmiany notowań nie przekraczają 0,2%.
W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych, które zostaną opublikowane w drugiej połowie dnia – o 14:30 poznamy liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, natomiast na godzinę 15:45 została zaplanowana publikacja indeksu PMI z Chicago.
Robert Pietrzak,
Młodszy Analityk Rynków Finansowych,
HFT Brokers