Rynki o poranku – inwestorzy nie lubią niepewności
Głównym wydarzeniem wczorajszego dnia był incydent militarny na linii Turcja - Rosja. Zestrzelenie rosyjskiego bombowca przez tureckie lotnictwo jest pierwszym od okresu wojny koreańskiej przypadkiem ataku powietrznego państwa członkowskiego NATO na maszyny wojskowe Rosjan. Wydarzenie to miało miejsce w otoczeniu wyjątkowo napiętej sytuacji geopolitycznej w ostatnim czasie, gdzie największe mocarstwa przepychają się na Bliskim Wschodzie, walcząc lub wspierając ISIS, a konflikt militarny na Ukrainie zdecydowanie nie jest jeszcze wygaszony.
Niepewność inwestorów na rynku walutowym, związana z dalszym rozwojem konfliktu pomiędzy Turcją i Rosją, wraz z jutrzejszym Świętem Dziękczynienia podczas którego handel w Stanach Zjednoczonych pozostanie zamknięty, powoduję, że inwestorzy niechętnie zajmują długie pozycje w amerykańskiej walucie. Dolar pozostaję najsłabszą walutą na początku dzisiejszej sesji, jednak w drugiej połowie dnia sytuacja może się zmienić, w związku z zalewem danych makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki. Od godziny 13:00 do godziny 16:30 zostaną opublikowane informacje dotyczące liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, bazowych zamówień środków trwałych, PCE core, wydatków osobistych amerykanów, zmiany zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, a także indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan. Głównym temat w kontekście notowań dolara amerykańskiego w dalszym ciągu pozostaje podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobieństwo normalizacji polityki pieniężnej, wyceniane na podstawie notowań kontraktów terminowych FED Funds Futures, wzrosło do 74%, jednak jak podkreślali przedstawiciele FOMC, dane makroekonomiczne mogą okazać się kluczowe w kontekście tej decyzji. Stąd grudniowe informacje z amerykańskiego rynku pracy oraz te dotyczące inflacji CPI mogą okazać się rozstrzygające.
Dzisiejszy dzień rozpoczyna się od wyprzedaży surowców, które po wczorajszych wzrostach – w szczególności w przypadku złota i ropy, które zyskiwała w wyniku wzrostu ryzyka geopolitycznego – powracają do tendencji spadkowej. Przez cały czas sytuacja w chińskiej gospodarce, w której popyt na surowce słabnie, jest głównym czynnikiem stojącym na obserwowaną wyprzedażą na tym rynku. Ceny rudy żelaza spadają do najniższych od 6 lat poziomów, podobnie jak miedź, której cena także jest najniższa od 2009 roku.
Inwestorzy na europejskich giełdach rozpoczynają handel od odrabiania strat z wczorajszej sesji, podczas której sprzedający przejęli kontrole w wyniku wzrostu ryzyka geopolitycznego. Dzisiejszego poranka największe indeksy świecą na zielono – FTSE 100 rośnie o 0,84%, CAC40 o 0,83%, a niemiecki DAX o 0,25%. W czołówce znajduje się także nasz rodzimy indeks WIG20, który rosnąc o 0,63%, odrabia część strat z tego tygodnia. Giełdowe byki otrzymały wsparcie ze strony dobrych danych makroekonomicznych z polskiej gospodarki – stopa bezrobocia w październiku spadła do poziomu 9,6%, najniższego poziomu od 2009 roku.
Robert Pietrzak,
Młodszy Analityk Rynków Finansowych,
HFT Brokers