Rynki o poranku – Grecja bliżej porozumienia

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kostecki.daniel.hftbrokers.01.266x400Środa przynosi odreagowanie w notowaniach pary EURUSD, która wczoraj zniżkowała o ponad -1,5%. Aktualnie kurs rośnie o +0,37% i znajduje się nad poziomem 1,1200.

Inwestorzy również wrócili do kupowania niemieckiego długu, a rantowność 10-latek cofnęła się od wczoraj z 0,919% do 0,857% obecnie. Zniżkowała również rentowność amerykańskich 10-latek o tym samym terminie zapadalności z 2,42% wczoraj do 2,38% obecnie. Z kolei na rynku akcyjnym, oprócz kolejnych rekordów na indeksie Nasdaq, warto spojrzeć w stronę Japonii, gdzie Nikkei 225 osiągnął 18-letni szczyt (najwyższe zamknięcie od grudnia 1996 roku).

Z istotnych wydarzeń podczas dzisiejszej sesji należy pamiętać o spotkaniu Eurogrupy, podczas którego może dość do ustalenia i zatwierdzenia kompromisu z wierzycielami. Wtedy też Grecja musiałaby wprowadzać reformy, przed którymi premier Tsipras bronił się jak mógł, a zapowiedziami braku ich wprowadzenia i pójścia na kompromis wygrał wybory. Stąd też taka zmiana zdania może doprowadzić do jeszcze większych prostestów w Helladzie i być możei rozpisania przyspieszonych wyborów,o których się już mówi.

Inwestorzy dziś nie będą jedynie patrzeć na Europę, ale także na Stany Zjednoczone, gdzie poznamy finalny odczyt PKB za pierwszy kwartał. Oczekuje się odczytu na poziomie -0,2%, ale na rynku pojawiają się głosy, że może być on o wiele lepszy. Bank Merrill Lynch oczekuje publikacji wynoszącej +0,4%. Bank oczekuje zrewidowania w górę wydatków rządowych oraz zwiększonych wydatków konsumentów. Dane pojawią się o godzinie 14:30.

Wcześniej poznamy natomiast odczyt stopy bezrobocia z Polski, która miała w maju wynieść 10,8% oraz publikację indeksu instytutu Ifo za czerwiec. Oczekuje się, że wyniesie on 108,1 pkt.

Złoty o poranku jest stabilny, zyskując do dolara +0,34% (3,71) oraz do franka +0,09% (3,98). Z kolei do euro nie obserwujemy zmian w relacji do wczorajszego zamknięcia (4,16), a do funta złoty traci -0,09% (5,86).

Daniel Kostecki
Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers
Dom Maklerski S.A.