Rynki nie wierzą, że EBC utrzyma stopy

Rynki nie wierzą, że EBC utrzyma stopy
Witold Gadomski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rekordowa inflacja w strefie euro, która w styczniu wyniosła 5,1% nasiliła presję na podwyżkę stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Mimo to EBC utrzymał na czwartkowym (3.02.) posiedzeniu Rady Prezesów stopy procentowe na dotychczasowych poziomach. Potwierdził swoje zobowiązanie do stopniowego wycofywania się z zakupów obligacji wprowadzonych w odpowiedzi na pandemię.

Stopy procentowe EBC są na rekordowo niskim poziomie, a stopa depozytów, składanych przymusowo przez banki komercyjne w banku centralnym jest ujemna i wynosi -0,5%.

(Christine Lagarde) ostrzegła, że ​​zbyt wczesne podniesienie stóp procentowych grozi zahamowaniem wzrostu

Ostrożniejsza reakcja EBC opiera się na prognozach, zgodnie z którymi inflacja spadnie w przyszłym roku poniżej celu banku.

Christine Lagarde odrzuciła wezwania do szybszego niż planowano podniesienia stóp procentowych w odpowiedzi na rekordową inflację. Ostrzegła, że ​​zbyt wczesne podniesienie stóp procentowych grozi zahamowaniem wzrostu. W wypowiedzi dla radia France Inter powiedziała, że chce, aby polityka monetarna EBC działała jako amortyzator.

Czytaj także: EBC: stopy procentowe bez zmian, zakończenie programu PEPP w marcu

Stopy wyższe jeszcze w 2022 roku?

Jednak analitycy są przekonani, że presja na EBC będzie w ciągu roku rosła i Bank będzie zmuszony rozważyć podwyżki stóp procentowych wcześniej niż planował.

Rynki obstawiają, że bank podniesie stopy procentowe przed końcem roku

– choć dotychczas przewidywały, że EBC do września 2022 roku podniesie stopy o 10 punktów bazowych.

Ostatnio rynki przesunęły termin na lipiec i uznały, że do końca roku stopy wzrosną o 30 punktów bazowych.

Wysokość inflacji zaskoczyła ekspertów

Kluczowe będą prognozy inflacji. Podany w środę przez Eurostat odczyt był dla analityków rynkowych zaskoczeniem. Mediana szacunków w ankiecie przeprowadzonej przez Bloomberga wśród  44 ekonomistów dała wynik zaledwie 4,4%. Żaden ekonomista nie przewidywał, że styczniowa inflacja będzie wyższa niż w grudniu 2021roku, kiedy wyniosła 5,0%.

Inflację podniosły przede wszystkim ceny energii, które w strefie euro były w styczniu 2022 roku wyższe niż przed rokiem o 28,6%.

Inflacja bazowa, pomijająca ceny energii i żywności ‒ wyniosła w styczniu 2,3%, wobec 2,6% w grudniu 2021 roku.

Czytaj także: Inflacja w strefie euro rekordowo wysoka w styczniu

Nowe projekcje EBC

Dwa miesiące temu pracownicy EBC przewidywali, że inflacja powróci w roku 2023 i 2024 do poziomu 1,8%, a więc będzie niższa niż cel inflacyjny.  Nowe projekcje EBC poznamy w marcu 2022 roku.

Inflację podniosły przede wszystkim ceny energii, które w strefie euro były w styczniu 2022 roku wyższe niż przed rokiem o 28,6%

Każda rewizja w górę może oznaczać, że decydenci zmienią zdanie na temat stóp i dokonają jeszcze w tym roku podwyżek.

Na utrzymującą się wysoką inflację może wpłynąć niskie bezrobocie, mimo spowolnienia gospodarczego w Niemczech i we Francji. Może ono powodować silną presję na wzrost wynagrodzeń.

Czytaj także: Grupa EBI zwiększyła przekazane środki finansowe o 23 proc. rdr, do 95 mld euro w 2021 roku; na co przeznaczono pieniądze?

Źródło: aleBank.pl