Rynki Finansowe – BNP Paribas Bank Polska, 15.09.2014 r.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bnp.paribas.biuro.maklerskie.01.400x111Miniony tydzień upłynął pod znakiem korekty ostatnich wzrostów na krajowym parkiecie. Słabe zachowanie polskich indeksów można tłumaczyć naturalną chęcią realizacji zysków przez inwestorów - od dołka z 8 sierpnia do zeszłego poniedziałku szeroki indeks WIG zyskał w sumie aż 10,1%. Naturalnie, najsłabszym segmentem był ten, który w ostatnim czasie zachowywał się najmocniej, czyli indeks WIG20. Zdecydowanie lepiej radziły sobie spółki o mniejszej kapitalizacji, skupione w indeksach WIG50 oraz WIG250.

Na rynku walutowym sytuacja pozostała niezmienna, tj. dolar nadal zyskiwał do europejskiej waluty, co znalazło bezpośrednie przełożenie w zachowaniu złotego, który kontynuował osłabienie. W efekcie para USD/PLN ustanowiła lokalny szczyt na poziomie 3,26 PLN. Korekta nie ominęła również krajowego rynku długu. Po zejściu do historycznie niskich poziomów, rentowności polskich 10-latek wzrosły na koniec tygodnia do poziomu 3,24% (wzrost rentowności oznacza spadek cen). Powodów do wyprzedaży należy upatrywać w historycznie wysokich cenach, które zachęcały do realizacji zysków oraz postępującej korekcie na europejskich rynkach długu – od początku września rentowności niemieckich bund’ów wzrosły z poziomu 0,86% do 1,09% obecnie.

W trakcie tygodnia na rynek napłynęły mieszane dane makroekonomiczne. Największym zaskoczeniem okazały się dane dotyczące inflacji Państwa Środka. Według chińskiego urzędu statystycznego inflacja w sierpniu wzrosła o 2% wobec 2,3% miesiąc wcześniej (oczekiwano wzrostu o 2,2%). Dane spowodowały wzrost spekulacji o tym, że rząd podtrzyma swoje działania, aby stymulować wzrost gospodarczy. Taki scenariusz byłby z pewnością korzystny zarówno dla chińskiego rynku akcji, jak i światowej gospodarki. W Strefie Euro pozytywnie zaskoczyła publikacja dynamiki produkcji przemysłowej, która wzrosła w lipcu o 2,2% r/r oraz zwiększyła tempo o 1% w relacji do poprzedniego miesiąca. Za oceanem przedstawiono cotygodniowy raport z rynku pracy, który wypadł gorzej niż prognozowano. Liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych zwiększyła się do 315 tys. wobec 304 tys. tydzień wcześniej. Mimo słabszego jednorazowego odczytu średnia za ostatnie cztery tygodnie pozostaje na poziomie 304 tys., a więc amerykański rynek pracy pozostaje nadal w dobrej kondycji. W ostatnim dniu tygodnia inwestorzy poznali tempo sprzedaży detalicznej w USA, która wzrosła w sierpniu zgodnie z prognozą o 0,6% m/m, w ujęciu rocznym odnotowano zadawalający wzrost o 5%.

W trakcie najbliższych dni oczy inwestorów zostaną skupione na posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej, na którym mogą zapaść decyzje odnośnie terminu całkowitego wygaszenia skupu aktywów (QE), a także na informacjach odnośnie terminu pierwszych podwyżek stóp procentowych.

„Rynki Finansowe”, 15.09.2014 – pobierz.

BNP Paribas Bank Polska
Biuro Maklerskie