Rynek Nieruchomości Mieszkaniowych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

fn.2014.k2.foto.050.a.400xRok 2013, wbrew wcześniejszym prognozom, okazał się stabilny dla rynku nieruchomości mieszkaniowych. Kondycja rynku nieruchomości stymulowana była m.in. utrzymaniem stóp procentowych na niskim poziomie, co umożliwiało zaciągnięcie kredytu na korzystnych warunkach oraz ostatnią możliwością zaciągnięcia kredytu na 100 proc. wartości nieruchomości. Niższe niż dotychczas i stabilne ceny lokali mieszkalnych zachęcały klientów gotówkowych do inwestowania w tym segmencie rynku nieruchomości. Brak rządowego programu wspierającego zakup mieszkania, niski wzrost gospodarczy, niekorzystna sytuacja na rynku pracy i związana z tym emigracja młodych ludzi to tylko niektóre czynniki, które negatywnie oddziaływały na rynek nieruchomości mieszkaniowych w 2013 r.

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce

Sektor budownictwa mieszkaniowego odnotował spodziewane wyniki. W 2013 r. sytuacja była uwarunkowana przez czynniki makroekonomiczne (m.in. obniżone stopy procentowe) oraz regulacje prawne. Wprowadzona w życie w 2012 r. ustawa o ochronie praw nabywcy i lokalu (tzw. ustawa deweloperska) ma obecnie duży wpływ na zachowanie zarówno deweloperów, jak i nabywców mieszkań. Deweloperzy, którzy chcieli uniknąć wymagań stawianych przez nową ustawę, wprowadzili większość mieszkań na rynek tuż przed jej wejściem w życie. Zachowanie deweloperów wynikało z mało korzystnej, ale stabilnej sytuacji w branży budowlanej. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie cały czas utrzymał wartości minusowe.

Cały artykuł „Raport o stanie rynku nieruchomości Wiosna 2014” znajdą Państwo w najnowszym numerze „Finansowania Nieruchomości – 2014/02”

aw