Rynek Finansowy. Zadłużenie: Niemoralni finansowo

Rynek Finansowy. Zadłużenie: Niemoralni finansowo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
"Dobry zwyczaj - nie pożyczaj" - przysłowie to w 2019 r. staje się szczególnie aktualne. Zwłaszcza dla pożyczkodawców. Oto bowiem coraz więcej osób podważa sensowność wywiązywania się ze zobowiązań finansowych oraz prawa wierzyciela do odzyskania swoich należności. Potwierdzają to niezależne badania.

– Skala społecznego przyzwolenia na nadużycia konsumenckie w finansach jest niepokojąca. Już gorzej chyba być nie może – powiedziała nam prof. dr hab. Anna Lewicka-Strzałecka z IFiS PAN, autorka najnowszego badania: „Moralność finansowa Polaków„, zrealizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w partnerstwie z BIG InfoMonitor, Everest Finance i Polską Siecią Windykacji.

Z badania wynika, że Polacy są skłonni usprawiedliwiać odstępstwo od zasad prawnych i etycznych w ponad dwóch piątych sytuacji. Analiza profilu osób, które nie zgodziły się z poglądem, że oddawanie długów jest zawsze obowiązkiem moralnym lub nie miały na temat opinii wskazuje, że są to mężczyźni, najczęściej osoby młode (w wieku 18-29 lat) oraz zmagające się z problemami ze spłatą pożyczki lub kredytu.

Jaki tam obowiązek…

– Jak wynika z naszego najnowszego raportu, przybywa osób, które nie zawsze uznają spłatę długów za obowiązek moralny. Wywiązywanie się ze zobowiązań finansowych oraz prawa wierzyciela do odzyskania swoich należności podważa już ok. sześciu na 100 Polaków. Powinno to zastanawiać i inspirować do dyskusji o przyczynach takiego zjawiska w szerokich kręgach – rządowych, finansowych, mediach, również i w świecie akademickim i naukowym – uważa Andrzej Roter, prezes zarządu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

Autorzy tegorocznego raportu podkreślają, że najwyższy poziom akceptacji zachowań niemoralnych i nierzetelnych, bo aż 52%, dotyczy spłaty zobowiązań. W badaniu obszar ten obejmowały pytania mówiące o: pracy na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji, zmianie rachunku bankowego po to, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK