Rynek finansowy: Młodzi, zdolni, z bankowością obeznani

Rynek finansowy: Młodzi, zdolni, z bankowością obeznani
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Umiejętne i bezpieczne zarządzanie finansami osobistymi zarówno w świecie realnym, jak i w cyberprzestrzeni to z dzisiejszej perspektywy codzienność. Dotyczy to również, a może - biorąc pod uwagę perspektywiczność - przede wszystkim osób młodych. Zwłaszcza studentów.

Michał Polak

Wprawdzie na starcie polscy żacy dysponują niewielkim budżetem na tle kolegów z Europy, stąd aż 41% z nich mieszka z rodzicami, a jeśli wynajmują mieszkanie lub miejsce w akademiku to pochłania ono 1/3 ich miesięcznego budżetu. Ale jak pokazuje najnowsza edycja raportu „Portfel Studenta”, wydanego przez Związek Banków Polskich, jednocześnie są oni coraz aktywniejsi w obszarze korzystania z bankowości.

1600 zł – tyle pieniędzy miesięcznie wydaje statystyczny polski student. Niektórym może się to wydawać dużą kwotą, ale na tle Europy to niewiele. Mniejszym budżetem dysponują jedynie studenci w Serbii i Rumunii. Najwięcej wydają Szwedzi – 1312 euro (ok. 5500 zł), czyli prawie trzy razy tyle, co Polacy. Grubszym portfelem dysponują także Czesi i Słoweńcy – ok. 560 euro (ok. 2400 zł), czyli o połowę większym niż w naszym kraju.

Bez względu na kraj, w którym się studiuje, jednym z naczelnych kosztów, ponoszonych przez studenta jest ten związany z zakwaterowaniem. Proporcje w stosunku do innych wydatków układają się różnie, ale nie ulega wątpliwości, że w przypadku mieszkania poza domem rodzinnym kwestia czynszu za wynajmowane mieszkanie czy opłaty za akademik może spędzać sen z powiek. W Polsce aż 41% osób studiujących mieszka z rodzicami – to poziom podobny do tego deklarowanego na Węgrzech, Łotwie oraz w Rumunii i Słowenii. Daleko jednak do absolutnych rekordzistów, czyli Włochów, gdzie aż 3 na 4 studentów decyzji o rozpoczęciu nauki w szkole wyższej nie utożsamia z wyprowadzką z domu. Na drugim biegunie ponownie mieszkańcy szeroko rozumianej Skandynawii, gdzie procent mieszkających z rodzicami wynosi odpowiednio: dla Finlandii – 4%, Danii – 6% i Norwegii – 12%.

Na kłopoty rodzice, uczelnia albo bank

W przypadku studentów znad Wisły trzy podstawowe źródła dochodów to wsparcie finansowe od rodziców, praca zarobkowa oraz stypendia. Łącznie na pomoc materialną Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło w ubiegłym roku ponad 1.633 mln zł. Dodatkowo mogą oni skorzystać z oferty preferencyjnych kredytów studenckich albo innych produktów ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI