Rynek finansowy: Kronika – styczeń 2011

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

WYDARZENIA I WSKAŹNIKI

Minister Jacek Rostowski zapowiedział 5 stycznia w radiowych "Sygnałach Dnia", że chce wprowadzić w tym roku podatek bankowy.

Wiceminister finansów Dariusz Daniluk zdradził, że resort ciągle liczy, czy opłaca się wprowadzić nową daninę dla banków.

Wstępne szacunki dają budżetowi dodatkowy miliard złotych. Podatek bankowy podobno ma nie wejść do ogólnej puli budżetowej, ale trafi do specjalnego funduszu, z którego będzie można w przyszłości ratować banki, których upadek zagroziłby oszczędnościom wielu obywateli. Nie właścicieli banków, tylko ludzi, którzy w nich swoje pieniądze złożyli albo pobrali kredyty. Przypominamy, że dotychczas tylko 6 krajów unijnych wprowadziło podatek bankowy. Do tematu wrócimy w lutowym numerze.

Ministerstwo Finansów przesłało (28 grudnia ub.r.) pod obrady Rady Ministrów projekt programu rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce do roku 2013. Zakłada on, że udział transakcji bezgotówkowych w całości transakcji pieniężnych ma wzrosnąć z obecnych 9 do 51 proc. Ministerstwo Finansów chciałoby zdecydowanego zwiększenia liczby punktów handlowo-usługowych akceptujących płatności kartą oraz liczby Polaków mających konto w banku, rozwoju sieci punktów akceptujących mikropłatności (płacenie kartą za gazetę czy bilet na autobus) oraz podwojenia liczby bankomatów, które miałyby stać nie tylko w centrach handlowych. Współtwórcą programu jest Związek Banków Polskich. Do tematu wkrótce powrócimy.

Od 1 stycznia obywatele Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy mogą pracować w Polsce bez zezwolenia. Minister pracy Jolanta Fedak podpisała rozporządzenie w tej sprawie. Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (ABSL) pozytywnie ocenił tę decyzję. To szansa na dalszy rozwój polskiej branży nowoczesnych usług biznesowych, które będą mogły zatrudniać wykwalifikowanych specjalistów ze Wschodu – zgodnie twierdzą inwestorzy.

Komisja Europejska określi mechanizm odliczania kosztów reformy emerytalnej najpóźniej w kwietniu 2011 r. Premier Donald Tusk uzgodnił z jej szefem Manuelem Barroso, że koszty reformy emerytalnej nie będą wliczane do długu i deficytu publicznego. Przypomnijmy – 29 września zaproponowała krajom, które przeprowadziły reformy emerytalne, więcej elastyczności przy ocenianiu ich sytuacji budżetowej: ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI