Rynek finansowy: Kronika – marzec 2010

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

WYDARZENIA I WSKAŹNIKI

 • Podczas Forum Bankowego 2010 minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że wkrótce będą gotowe pierwsze projekty ustaw z pakietu związanego z planem rozwoju i konsolidacji finansów publicznych. Poinformował także, że pierwsza ustawa ma wprowadzić tzw. doraźną regułę wydatkową. Ma ona zapewnić, że wydatki niewynikające z ustaw już uchwalonych i obowiązujących nie będą mogły rosnąć rocznie szybciej niż o jeden punkt proc. powyżej inflacji. Ponadto zostanie wprowadzona docelowa reguła budżetowa, która będzie uzależniać wzrost wydatków m.in. od wzrostu PKB. Zostanie także przedstawiony projekt ustawy znoszący obowiązek wydawania 1,95 proc. PKB na wojsko. Kolejny projekt ma włączyć nowo przyjętych funkcjonariuszy policji do powszechnego systemu emerytalnego. Czwarty projekt ma ustalić nową bazę dla rent.

O Forum Bankowym piszemy na stronach 14-18.

 • Premier Donald Tusk powołał Radę Gospodarczą, która ma recenzować pomysłyekonomiczne rządu. Jej zadaniem będzie również ocena sytuacji społeczno-ekonomicznej Polski na tle zjawisk zachodzących w Europie i gospodarce globalnej. Ma także przedstawiać premierowi niezależną i obiektywną opinię na temat bieżących i planowanych działań rządu. W skład Rady, której przewodniczy Jan Krzysztof Bielecki, wszedł m. in. nasz stały komentator Jacek Wiśniewski.
 • Niemiecki parlament uchwalił budżet na bieżący rok, zakładający rekordowe zadłużenie rzędu ponad 80 mld euro. To najwyższe zadłużenie budżetu w historii RFN jest skutkiem kryzysu finansowego i najpoważniejszej w powojennej historii Niemiec recesji gospodarczej.
 • O 4 mld złotych mniej podatków wpłynęło do państwowej kasy w styczniu i lutym tego roku w porównaniu z tym samym okresem 2009 r. Dochody z VAT spadły, biorąc pod uwagę inflację, o 6 proc. Tymczasem rząd planował na ten rok ich 8-proc. realny wzrost. W styczniu konsumpcja spadła o ponad 1 proc. Gospodarkę napędzają ciągle inwestycje infrastrukturalne, które są współfinansowane ze środków unijnych.
 • Bank PKO BP utworzył w swych strukturach Biuro Innowacji. Jego pracami pokieruje dr Michał Macierzyński, dotychczasowy analityk i dyrektor programowy Bankier.pl. Jako Head of Innovation będzie odpowiadał za budowę przewagi konkurencyjnej banku opartej na innowacyjności produktów, procesów biznesowych i komunikacji. Jednym z pierwszych jego zadań będzie odmłodzenie programu szkolnych kas oszczędnościowych i przeniesienie SKO do internetu. Michał Macierzyński będzie również wspomagał obszar bankowości elektronicznej.
 • Ponad 42 proc. Polaków odczuło pogorszenie sytuacji finansowej w swoich gospodarstwach domowych – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej SA. Jednocześnie zdecydowana większość respondentów – ponad 85 proc. – deklaruje, że nie zdarza im się zalegać z płatnościami. W pierwszej kolejności Polacy regulują opłaty za wodę, prąd, gaz oraz czynsz za mieszkanie.

 

PRODUKTY

 • Jeszcze niedawno kredyt mieszkaniowy w euro lub we frankach był ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

 • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
 • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
 • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
 • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

 • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
 • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

 • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI