Rynek finansowy: Kronika – czerwiec 2015

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

WYDARZENIA I WSKAŹNIKI

Wygrana Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich to potencjalnie dobra informacja dla osób, które spłacają kredyty we frankach szwajcarskich. W czasie kampanii prezydent elekt mówił o możliwości przewalutowania takich zobowiązań po kursie z dnia ich zaciągnięcia. Gdyby tę obietnicę spełnił, to drastycznie spadłoby zadłużenie frankowiczów. Trzeba jednak dodać, że koszt takiej operacji KNF szacował na 30-40 mld zł. Gdyby te wydatki obciążyły wyłącznie banki, to kilka z nich mogłoby znaleźć się w poważnych tarapatach finansowych.

ZBP znów wspiera frankowiczów. Związek Banków Polskich poinformował 27 maja br. o podpisaniu przez 10 dużych banków deklaracji w sprawie udzielenia wsparcia dla kredytobiorców posiadających kredyty mieszkaniowe, w tym również te denominowane we frankach. Z założeń dokumentu wynika, że tylko w roku 2015 banki przeznaczą ponad 800 mln zł na pomoc kredytobiorcom mieszkaniowym. W ciągu 10 lat pomoc z tego tytułu może osiągnąć nawet 3,5 mld zł. Do propozycji musi odnieść się KNF.

ZBP deklaruje stworzenie Funduszu Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych, z którego środków popłynie pomoc dla najbardziej potrzebujących kredytobiorców – bez względu na walutę, w jakiej zaciągnęli kredyt. Tu banki deklarują wpłatę kapitału w wysokości 125 mln zł. Oprócz tego tworzone będą fundusze stabilizacyjne dla frankowiczów. Na to rozwiązanie przeznaczonych będzie kolejnych 300-600 mln zł. Pomoc udzielana będzie do wysokości 100 proc. raty kapitałowo- odsetkowej przez 12 miesięcy – jednak nie przekroczy 1,5 tys. zł miesięcznie. Co do zasady będzie to pomoc zwrotna. Do końca roku będzie działał również tzw. sześciopak, czyli pierwszy pakiet ZBP. (KM)

TRANSAKCJE

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oczekuje, że debiut Banku Pocztowego na warszawskiej giełdzie nastąpi na początku października – poinformował szef resortu Andrzej Halicki. Poczta Polska zachowa 51 proc. udziałów w banku, bez sprzedawania akcji istniejących, zaś drugi akcjonariusz (PKO BP), według wcześniejszych informacji, zamierza sprzedać 2/3 pakietu posiadanych akcji. Bank Pocztowy wybrał już, w drodze przetargu, konsorcjum oferujące: Pekao Investment Banking, Ipopema Securities, Dom Maklerski PKO Banku Polskiego oraz Societe Generale Corporate& Investment Banking. Doradcą prawnym jest kancelaria Weil, Gotshal&Manges.

Billennium, spółka specjalizująca się w dostarczaniu efektywnych rozwiązań technologicznych dla biznesu przejęła spółkę Sagittario, która wspiera procesy informatyczne w placówkach medycznych. Sagittario i Billennium będą prowadzić badania nad nowymi programami, by usprawnić pracę placówek medycznych i aptek. Dzięki współpracy dostęp do ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI