Rynek Finansowy. Gospodarka: Polska i Europa w obliczu trudnych wyzwań

Rynek Finansowy. Gospodarka: Polska i Europa w obliczu trudnych wyzwań
Fot. harvepino/stock.adobe.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zmiany, które obserwujemy w gospodarkach poszczególnych państw, zarówno te o charakterze społecznym, ekonomicznym, politycznym, jak też technologicznym zachodzą obecnie niebywale szybko. Próba nakreślenia scenariusza rozwoju zarówno w obrębie jednego kraju, kontynentu, nie mówiąc już o wymiarze globalnym, często wymaga spojrzenia wielowymiarowego.

Od kilku lat także i dyskusja dotycząca kierunków rozwoju Europy toczy się intensywnie, gdyż Unia Europejska stoi w obliczu trudnych wyzwań związanych z określeniem własnych możliwości rozwojowych, problemem migracji i starzenia się poszczególnych społeczeństw, czy też zmianami o charakterze światopoglądowym.

Nie tylko brexit

W nadchodzącym sezonie politycznym kwestia brexitu będzie pozostawać jednym z najpoważniejszych wyzwań. Nowy brytyjski premier Boris Johnson już zapowiedział zmianę porozumienia z UE w sprawie brexitu. Może się jednak szybko okazać, że nic z tego nie będzie, bowiem na europejskich politykach takie słowa nie robią już żadnego wrażenia. Dziś brukselskie kuluary powtarzają wręcz, że umowa z Wielką Brytanią nie podlega renegocjacji. Mając na uwadze determinację Johnsona, chcącemu przypodobać się brytyjskim wyborcom, można założyć, że 31 października Wielka Brytania będzie poza Unią Europejską, którą opuści na warunkach twardego wyjścia.

Takie rozwiązanie, choć gospodarka światowa była już nim straszona, może spowodować ogromne rynkowe perturbacje. Wielu ekspertów, polityków i ekonomistów pokazuje różne scenariusze. Od tych skrajnych, wieszczących katastrofę na starym kontynencie, poprzez łagodne czy wręcz optymistyczne, jak ten prezentowany przez byłego polskiego prezydenta Aleksandra ­Kwaśniewskiego, który zauważył, że brexit w każdej formie będzie dla Unii zbawienny i wzmocni jej znaczenie oraz przyczyni się do zacieśnienia więzi pomiędzy krajami członkowskimi. Cała ta sytuacja nie pozostanie obojętna dla państw naszego regionu. W tym zakresie dyskusja dotycząca miejsca, roli i charakteru Polski w zmieniających się strukturach europejskich wciąż przybiera na aktualności.

W najbliższych miesiącach będą to zagadnienia szczególnie eksponowane w Polsce przy okazji debaty publicznej w ramach toczącej się kampanii wyborczej. Tradycyjnie we wrześniu miejscem do wymiany poglądów jest Forum Ekonomiczne w Krynicy. Co roku na tę największą konferencję w Europie Środkowo-Wschodniej przyjeżdża ponad 4 tys. gości. Swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej wymieniają szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów naszego regionu, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów z pond 60 krajów.

Jak się wydaje, w bieżącym roku krynickie spotkanie będzie nadzwyczaj ciekawe. Gdy będzie się ono rozpoczynać, zegar polskich wyborów parlamentarnych będzie już bił, jak również brytyjski Big Ben nie będzie stał w miejscu. Na ile uczestnicy Forum Ekonomicznego 2019 będą jeszcze w stanie wpłynąć na bieg historii? To ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK