Rynek Finansowy: Central European Digital Payments

Rynek Finansowy: Central European Digital Payments
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
10. edycja konferencji zorganizowanej 13 grudnia 2017 r. w Warszawie skoncentrowana była na tematyce e-commerce, mobility, RegTech, identtity i security.

Jan Nowak

Otwierając konferencję, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, zaapelował o włączenie się jej uczestników w ogólnopolski program edukacji i zapewnienia bezpieczeństwa płatnościom bezgotówkowym. Jego animatorami są: Warszawski Instytut Bankowości, Centrum Prawa Bankowego i Informacji, ZBP oraz trzysta jednostek samorządu terytorialnego (JST). Dzięki temu każdego roku około 250 tys. uczniów i studentów zdobędzie informacje z wiedzy ekonomicznej i cyberbezpieczeństwa. W tej sprawie zawarto już ponad 130 porozumień z różnego typu wyższymi uczelniami.

– Chodzi o to, aby skrócić dystans pomiędzy nauką, teorią a praktyką gospodarczą oraz – w drugą stronę – o umiejętne wykorzystanie dorobku wiedzy z naszych uczelni, bez tego nie byłoby polskiego sektora bankowego” – podkreślił prezes ZBP. Zaakcentował „swoją osobistą i ZBP jako organizacji powściągliwość wobec kryptowalut”. Przypomniał, że po roku 2007 osoby pracujące w świecie finansów zobowiązały się do zachowania należytej staranności, aby nie oferować klientom niepewnych produktów i platform do ich sprzedaży. I oto, zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza – Mamy dziś na rynku świetną perspektywicznie technologię, która jest powiązana z kryptowalutami. To zupełnie nowa sytuacja dla tych, którzy nie zarządzają w bankach ryzykiem i nie znają zasad polityki pieniężnej.

Prezes ZBP ironizował, że według niektórych szybkie wprowadzenie cyfrowych walut spowoduje, że świat się zmieni, znikną banki centralne, upadną niektóre banki komercyjne, a wtedy powstanie kraina wiecznej szczęśliwości. – Ale nasze ostrzeżenia do klientów zawierają jasne przesłanie: tego typu waluty nie są objęte żadnymi regulacjami, nie ma gwarancji dla depozytów, a na polskim rynku zaangażowane już w nie kilkaset milionów złotych. Dlatego jesteśmy winni informować klientów, gdzie są potencjalne zagrożenia – apelował Krzysztof Pietraszkiewicz.

Płatności się zmienią, infrastruktura pozostanie

Bezpośrednio do wystąpienia prezesa ZBP nawiązał prof. Jerzy ­Boehlke z toruńskiego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. – Krypowaluty są przykładem wyprzedzania przez technologie rozwiązań instytucjonalnych. Prowadząc rozmowy z innymi uczelniami, np. z Chin lub Indonezji, widzimy ogromne zainteresowanie gospodarką cyfrową i świadomość, jak sformułować wnioski, aby stworzyć zaporę dla niekontrolowanego rozwoju tych systemów. Miejmy nadzieję, że z czasem się ona pojawi – podkreślił.

Banki muszą szukać nowego modelu cyfrowego funkcjonowania, zwłaszcza że są pod silną presją rywali z fintechów, które dzięki odgórnie narzuconej przez Brukselę dyrektywie PSD2 zaczną rywalizować z tradycyjnym sektorem bankowym w dziedzinie płatności, kredytów i depozytów. Tego typu zjawiska są już powszech­nie obecne w krajach Azji Połu­dniowo–Wschodniej.

Adrian Kurowski, dyrektor VISA w Polsce, stwierdził, że jego instytucja chce być w najbliższej przyszłości nie tylko „organizacją kartową”, ale w większym stopniu firmą technologiczną zajmującą się cyfrowymi płatnościami. – Nie mamy złudzeń, że karty płatnicze przyjmą inną formę, choć cały technologiczny ekosystem, który funkcjonuje w ich tle, nadal pozostanie – zaznaczył. W opinii kolejnego gościa kongresu – Wiesława ­Paluszyńskiego, wiceprezesa Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, trzeba zwrócić uwagę na nową definicję „elektronicznej tożsamości”, co jest nieuchronnie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI