RPP w pełni uznaje konieczność opracowania przez NBP strategii bezpieczeństwa gotówki

RPP w pełni uznaje konieczność opracowania przez NBP strategii bezpieczeństwa gotówki
NBP - Narodowy Bank Polski (fot. Stock.Adobe.com / mattz90)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Polityki Pieniężnej w pełni uznaje konieczność działań Narodowego Banku Polskiego zmierzających do opracowania Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego - napisano w uchwale RPP, podjętej na posiedzeniu w dn. 3 marca, opublikowanej w Monitorze Polskim.

„(…) Rada Polityki Pieniężnej w pełni uznaje konieczność działań Narodowego Banku Polskiego zmierzających do opracowania Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego. Obrót gotówkowy ułatwia prowadzenie polskiej polityki pieniężnej i pozwala obywatelom na dogodne dla nich korzystanie z pieniądza krajowego. Znaki pieniężne emitowane przez Narodowy Bank Polski pełnią istotną funkcję ekonomiczną, powszechnie zapewniając fizyczny dostęp do pieniądza o najwyższej płynności, gwarantując bezpieczeństwo i ciągłość obrotu gospodarczego oraz wzmacniając ugruntowany kulturowo poziom wolności indywidualnej w Polsce” – napisano w uchwale.

Czytaj także: NBP: Rada ds. obrotu gotówkowego powołała zespoły odpowiedzialne za przygotowanie strategii >>>

„Mając na uwadze konstytucyjne prawo Narodowego Banku Polskiego do emisji pieniądza, Rada Polityki Pieniężnej uznaje, że Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego powinna skoordynować działania, dzięki którym Polacy będą mieli zapewnione bezpieczeństwo posługiwania się gotówką oraz że płatności gotówkowe będą powszechnie akceptowane, a dostęp do wypłat gotówkowych nie będzie w żaden sposób ograniczony lub w istotny sposób utrudniany” – dodano.

Pod uchwałą podpisani są wszyscy członkowie RPP oprócz Grażyny Ancyparowicz. 

Źródło: PAP BIZNES