RPP sygnalizuje obniżkę stóp w marcu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

morawski.ignacy.fm.pbc.bank.01.267x400Dziś ok. 11.00 Komisja Europejska opublikuje prognozy makroekonomiczne. Poza tym, brak ważnych wydarzeń i publikacji makroekonomicznych. W centrum uwagi inwestorów może znajdować się problem Grecji.

Polska

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, ale jednocześnie otworzyła szeroko drzwi do marcowej obniżki kosztu pieniądza. Na konferencji po posiedzeniu RPP jej przewodniczący Marek Belka powiedział, że jeżeli nic się nie zmieni, to w marcu znajdzie się większość za obniżką stóp procentowych. Teraz kluczowe są dwa pytania. Po pierwsze, jaka będzie skala marcowej obniżki stóp? Po drugie, czy Rada uzna marcową obniżkę za jednorazowy ruch, czy też pozostawi otwarte drzwi do kolejnych zmian? Moim zdaniem będzie to ruch o 25/50 pkt, a drzwi do kolejnych zmian zostaną przymknięte. Obniżka stóp będzie jedynie dostosowaniem do globalnych warunków monetarnych (luźniejsza polityka EBC) i dłuższego okresu deflacji w Polsce. Ale w miarę szybki wzrost gospodarczy, szybki spadek bezrobocia i prawdopodobna zmiana trendu inflacji od wiosny sprawią, że wejście w cykl głębszych obniżek stóp będzie niepotrzebne. Jedynym czynnikiem, który mógłby ewentualnie zmusić RPP do cięć większych niż 50 pkt to gdyby złoty zaczął się gwałtownie umacniać. Ale to trudno przewidzieć. Wielu analityków od dawna głosi, że polityka EBC może znacząco umocnić złotego, ale jakoś ani EBC, ani wcześniej Fed, swoimi skupami aktywów nie sprowadziły eur/pln trwale poniżej 4,1zł.

150205.daily.01.400x

Podsumowanie: RPP sygnalizuje obniżkę stóp w marcu. Może ona sięgnąć 25/50 pkt, ale będzie pewnie ostatnią w cyklu.

Strefa euro

Gra kurczaka wokół greckiego długu rozkręca się. Wczoraj dość radykalny krok podjął Europejski Bank Centralny, odcinając dostęp do swoich pożyczek pod zastaw greckich papierów skarbowych. To teoretycznie może być pierwszy krok do całkowitego odcięcia greckich banków od finansowania w banku centralnym, choć na razie mają one jeszcze do dyspozycji linię ratunkową z greckiego banku centralnego. Tyle że ta linia też musi być akceptowana przez EBC i w każdej chwili może dojść do jej blokady. EBC pozwalał używać greckich papierów do pozyskiwania płynności, mimo zbyt niskiego ratingu Grecji. Warunkiem była realizacja programu naprawczego narzuconego przez trojkę. Grecja nie chce jednak realizować tego programu, nie chce też otrzymywać z niego pieniędzy. Żąda zwołania konferencji wierzycieli i zamiany długu na papiery z odsetkami uzależnionymi od wzrostu PKB. Krok EBC pokazuje, jak twarde może być stanowisko wierzycieli Grecji. Gra kurczaka polega na tym, że nikomu fiasko negocjacji się nie opłaca. Ale też nikomu nie opłaca się ustąpić pierwszemu. Czasami taka gra może prowadzić do niezamierzonej porażki wszystkich.

150205.daily.02.400x

Podsumowanie: Wierzyciele Grecji grają ostro,jak sama Grecja.

Rynek

Złoty ponownie mocniejszy, a czynnikiem umacniającym polską walutę był tym razem brak obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Część inwestorów, o czym pisałem wczoraj, liczyła na cięcie. Po południu Marek Belka powiedział, że obniżka stóp to kwestia kolejnego miesiąca, ale to nie wywołało większego ruchu na naszej walucie. Zaczęła się ona lekko osłabiać późnym wieczorem i dziś rano. Ale na razie ruchy są bardzo małe. Jeżeli eur/pln nie wzrośnie wyraźnie powyżej 4,17, to będzie można mówić, że cały czas złoty jest w krótkookresowym trendzie umocnienia. Rentowności obligacji lekko wzrosły. W górę ruszyły się również stawki FRA, mimo że perspektywy dla polityki pieniężnej nie zmieniły się istotnie. Widać jednak część inwestorów grających na agresywne luzowanie polityki pieniężnej zrobiła krok w tyłu.

150205.daily.03.400x

Podsumowanie: Złoty mocniejszy dzięki decyzji RPP, choć cięcie stóp i tak nadejdzie.

Ignacy Morawski
Główny Ekonomista
BIZ Bank