RPP: stopy procentowe NBP bez zmian

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbp01.150xRada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Zgodnie z decyzją Rady stopy procentowe NBP wynoszą:

stopa referencyjna 3,50 proc. w skali rocznej;

stopa lombardowa 5,00 proc. w skali rocznej;

stopa depozytowa 2,00 proc. w skali rocznej;

stopa redyskonta weksli 3,75 proc. w skali rocznej;

stopa dyskonta weksli 4,00 proc. w skali rocznej.

W komunikacie wydanym po posiedzeniu RPP w dniach 23 i 24 sierpnia Rada ocenia: „Dane dotyczące polskiej gospodarki wskazują na stabilizację tempa wzrostu gospodarczego. Kontynuowany jest szybki wzrost produkcji przemysłowej i powolny wzrost produkcji budowlanomontażowej. Rosnące zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw oraz spadek stopy bezrobocia (także po usunięciu czynników sezonowych) wskazują na stopniową poprawę sytuacji na rynku pracy, której dotychczas nie towarzyszyło jednak narastanie presji płacowej. Akcja kredytowa dla przedsiębiorstw pozostaje ograniczona, głównie z przyczyn leżących po stronie popytu na kredyt”.

Gorzej RPP ocenia sytuację gospodarki światowej: „Napływające dane, w tym dane o PKB w II kw. 2010 r., wskazują na osłabienie wzrostu gospodarczego w części największych gospodarek, w szczególności w Stanach Zjednoczonych. W II kw. br. wyraźnie przyspieszył natomiast wzrost gospodarczy w Niemczech oraz w mniejszym stopniu w całej strefie euro. Jednak ryzyko osłabienia popytu zewnętrznego podtrzymuje niepewność co do tempa wzrostu aktywności w tej gospodarce w kolejnych kwartałach”.

M.in. ze względu na zmianę nastawienia w wielu krajach Europy wobec wysokości deficytów budżetowych Rada podkreśliła, że w Polsce „konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań mających na celu trwałe zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych i zahamowanie narastania długu publicznego”. Według RPP ważne jest również podejmowanie działań zapobiegających szybkiemu wzrostowi kredytów walutowych dla gospodarstw domowych.