RPP: część członków za podwyżkami stóp procentowych, jeżeli nasili się inflacja
Niektórzy członkowie Rady argumentowali, że jeżeli nastąpi wyraźne nasilenie presji inflacyjnej w kolejnych kwartałach, to być może zasadne będzie rozważenie podniesienia stóp procentowych NBP w II połowie br.
– napisano.
Przy ożywieniu gospodarczym i CPI zgodnym z celem stopy powinny zostać bez zmian
Większość członków Rady oceniała jednak, podobnie jak w styczniu, że jeżeli w bieżącym roku następować będzie ożywienie aktywności gospodarczej, a dynamika cen będzie zgodna z celem inflacyjnym, to wskazane będzie utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie także w kolejnych kwartałach.
Jednocześnie w opinii tych członków Rady, podobnie jak w styczniu, w sytuacji gdyby doszło do wyraźnego pogorszenia koniunktury i jej perspektyw – np. w następstwie ponownego nasilenia się pandemii – uzasadnione mogłoby być dalsze poluzowanie polityki pieniężnej, w tym poprzez obniżenie stóp procentowych.
Czytaj także: RPP pozostawiła wszystkie stopy procentowe bez zmian, NBP może stosować kolejne interwencje walutowe >>>
Niektórzy członkowie Rady byli zdania w lutym, podobnie jak w styczniu, że gdyby pojawiła się potrzeba dalszego łagodzenia warunków monetarnych, nie byłoby wskazane dalsze obniżanie stóp procentowych NBP, a raczej należałoby wprowadzić dodatkowe działania nakierowane na wspieranie akcji kredytowej dla podmiotów gospodarczych.