Rozszerzenie zakresu wahań yuana zapowiedzią jego osłabienia?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

yen.dolar.250xChiny zdecydowały podwoić zakres dopuszczalnych wahań na parze walutowej USDCNY. Decyzję podjęto na trzy dni przed posiedzeniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który zapowiada zmniejszenie długoterminowej prognozy dla nadwyżki handlowej Chin. Prognoza ta może zostać obniżona do 5% PKB kraju, c zyli do połowy wartości sprzed 4 lat.

Kurs yuana i wpływ na chiński eksport

Yuan (CNY) jest bliski stabilizacji, szczególnie w sytuacji gdy nadwyżka handlowa China gwałtownie hamuje. Od roku 2005, gdy chińska waluta została uwolniona od sztywnego powiązania z USD, wzrosła już o prawie 25%. W lutym bilans handlowy Chin osiągnął najwyższy deficyt od 1989 roku (32 mld CNY). Marcowe odbicie w tym zakresie wyniosło zaledwie 5,4 mld CNY, czyli poniżej średniej miesięcznej z poprzednich 10 miesięcy, która oscyl owała na poziomie 19 mld CNY.

Spowolnienie zarówno wzrostu gospodarczego, jak i inflacji,  może sugerować, że 24%-owy wzrost wartości chińskiego yuana osiągnął wartość szczytową. Brak dalszego wzrostu CNY to zmartwienie dla USA (w tym dla kandydatów w wyborach na prezydenta).

Warto nadmienić, iż spowolnienie chińskiej gospodarki nie jest wyjątkiem. Japonia, Austral ia i Brazylia opublikowały rzadko spotykane wartości deficytów handlowych (Australia pierwszy raz od 11 miesięcy, Brazylia pierwszy raz od 12 miesięcy oraz nowy rekord w Japonii). Wskazane zaburzenia poziomów eksportu i importu łączą się z faktem, iż chińska waluta wzrosła w stosunku do dolara w 1 kwartale tego roku. Był to  pierwszy kwartalny wzrost od 4 kwartału 2009 r. Jednocześnie, pomiędzy 3 kwartałem 2008 a 1 kwartałem 2010 yuan zanotował najdłuższy okres stabilnego kursu od lipca 2005 r. gdy jego kurs przestał być powiązany z USD.

Mniej amerykańskich papierów skarbowych w posiadaniu Chin

Wartość amerykańskich papierów skarbowych posiadanych przez Chiny podskoczyła w styczniu do 1,16 biliona USD. Wzrost poprzedzony był jednak pięcioma miesiącami spadków, będących efektem zmniejszenia zaangażowania. Zmienność trendu wzrostowego chińskich inwestycji w papiery skarbowe USA wzrosła najmocniej w historii. Dla porównania zakupy Japonii są stabilnie, kontynuowane i osiągnęły wartość 1,08 biliona USD. Różnica pomiędzy pakietem papierów skarbowych USA w posiadaniu Chin i Japonii jest najmniejsza od 2008 roku. W tym tygodniu poznamy dane z lutego, które wskażą stan posiadania Chin. Będzie to istotny element w prognozowaniu kursów yuana i bilansu handlowego Chin.

Wpływ na politykę FED

Jeżeli stabilny lub osłabiający się kurs CNY będzie prowadzić do mniejszej  akumulacji amerykańskich papierów skarbowych przez Chiny, to może to skutkować wzrostem rentowności amerykańskich obligacji. Szczególnie w sytuacji, gdy niektórzy członkowie amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) rozważają zmianę wieloletniego gołębiego nastawienia, sytuacja ta może zmusić Rezerwę Federalną (FED) do ponowienia swojej operacji Twist (używając do tego celu papierów opartych na kredytach hipotecznych), celem spłaszczenia krzywej rentowności  na korzyść zaciągających hipoteki.

Jednym z powodów, dla których Rezerwa Federalna optowała za operacją Twist jesienią ubiegłego roku zamiast 3 rundy luzowania ilościowego w polityce pieniężnej (QE3), były nasilające się protesty płynące z rynków wschodzących, dotyczące utrzymywania i potencjalnego dalszego osłabienia się USD. Jednakże, już samo utrzymywanie zerowych stóp procentowych aż do 2014 roku uznaje się za problematyczne dla krajów BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny). W efekcie Chiny, poszerzając zakres zmian USDCNY, wysyłają klarowny sygnał do USA, torując drogę do prawdopodobnie mocniejszego dolara.

Ashraf Laidi
główny strateg
City Index