Rozkwit rynków regionalnych
Według najnowszego raportu Cushman & Wakefield "Property Times Office Poland" rok 2015 był rekordowy pod względem podaży na rynku biurowym w Polsce. W raporcie zbadano sytuację w dziewięciu największych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin i Lublin). Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wyniosły na koniec analizowanego okresu 8,2 miliona m kw., a 56% ubiegłorocznej podaży dostarczono poza Warszawą. Popyt wyrażony wartością transakcji najmu wzrósł o 40% względem poprzedniego roku, zaś najwyższą aktywność najemców i deweloperów odnotowano w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście.
W 2015 roku ukończono 643 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego 366 tys. na analizowanych rynkach regionalnych i 278 tys. m kw. w Warszawie. Największe projekty oddane do użytku w ubiegłym roku to Poznań Business Garden w Poznaniu, Dominikański we Wrocławiu, Postępu 14 w Warszawie i Alchemia II w Gdańsku.
Roczny wolumen transakcji najmu wzrósł w skali kraju o 40% w stosunku do 2014 roku. Wyższą dynamiką charakteryzowały się miasta regionalne, gdzie wzrost ten osiągnął 44% (580 tys. m kw). Najsilniejszy popyt poza Warszawą odnotowaliśmy w Krakowie (184 tys. m kw.) i we Wrocławiu (113 tys. m kw.). Ze względu na duży popyt aktywność deweloperska pozostaje silna zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych. W budowie znajduje się obecnie ponad 1,4 mln m kw., z czego ok. 765 tys. m kw. na rynkach poza Warszawą.
– Za nami kolejny rok dynamicznego rozwoju rynków biurowych w Polsce. Największymi wzrostami cechowały się rynki regionalne. Ich głównymi atutami są wykwalifikowani pracownicy oraz duża liczba zdolnych studentów gotowych świadczyć usługi najwyższej jakości w sektorze BPO/SSC/IT. Zaufanie do polskiego rynku ze strony globalnych korporacji z roku na rok rośnie i prognozy na kolejne lata są bardzo pozytywne. Cieszę się, że dzięki współpracy z naszymi klientami mogliśmy doradzać przy ok. 20% całego wolumenu transakcji na rynkach regionalnych w 2015 roku – mówi Krzysztof Misiak, Partner, Dyrektor Sekcji Miast Regionalnych, Cushman & Wakefield.
Pomimo wysokiej rocznej podaży, popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe był na tyle silny, że wahania wskaźnika pustostanów nie przekraczały +/- 3 p.p. Jedynie w Poznaniu, ze względu na rekordową podaż, wskaźnik ten wzrósł w ubiegłym roku z 12,4% do 15,7%. Średnia stopa pustostanów dla dziewięciu analizowanych miast wyniosła na koniec 2015 roku 10,9% i była niższa od tej średniej jedynie w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Lublinie.
Stawki czynszów wywoławczych dla nowoczesnych powierzchni biurowych w nowych budynkach zlokalizowanych w miastach poza Warszawą pozostały stabilne i nadal mieszczą się w przedziale 10-15,5 euro za m kw. za miesiąc.
Prognoza na lata 2016-2017
W latach 2016-2017 zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej będą dalej rosły (przewidywalny poziom wzrostu to ok. 700 tys. m kw.). W miastach regionalnych największa aktywność oczekiwana jest na najbardziej dojrzałych rynkach: w Krakowie (180 tys. m kw.), Wrocławiu (165 tys. m kw.) i Trójmieście (140 tys. m kw.). Pod względem dynamiki wzrostu zasobów przodować będzie Lublin ze wzrostem podaży o 23%, a także Wrocław (wzrost o 19%) i Kraków (o 17%). Ze względu na dużą liczbę projektów w realizacji oczekujemy dalszej presji na stawki czynszu.
– Aktywność deweloperska nadal jest bardzo silna zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych. Podobnie popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe pozostaje na wysokim poziomie, gdyż mamy do czynienia z „rynkiem najemcy”. Jeśli czynniki zewnętrzne związane ze stabilnością gospodarczą nie wpłyną na wyhamowanie tego rynku, czeka nas kolejny rekordowy rok w sektorze nowoczesnych powierzchni biurowych – mówi Kamila Wykrota, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynkowych Cushman & Wakefield.
Źródło: Cushman & Wakefield