Rosyjskiemu bankowi centralnemu znacznie trudniej będzie bronić rubla i gospodarki; USA zaostrzają sankcje

Rosyjskiemu bankowi centralnemu znacznie trudniej będzie bronić rubla i gospodarki; USA zaostrzają sankcje
Fot. stock.adobe.com/Dobrydnev
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Amerykańskie ministerstwo skarbu wprowadziło w poniedziałek sankcje zabraniające podmiotom z USA transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymi, co osłabia zdolności Rosji do obrony kursu rubla i ochrony gospodarki krajowej przed sankcjami.

Sankcjami objęto rosyjski bank centralny, fundusze ministerstwa finansów, a także Fundusz Dobrobytu Narodowego; nie będą mogły one prowadzić transakcji z podmiotami pod jurysdykcją USA.

Unieruchomienie rosyjskich rezerw walutowych o wartości 630 mld USD

Jak powiedział wysoki rangą przedstawiciel administracji USA podczas briefingu prasowego, w praktyce oznacza to unieruchomienie zgromadzonych przez Rosję rezerw walutowych o wartości 630 mld USD do ratowania kursu rubla i łagodzenia efektu sankcji.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

„Ten skarbiec wojenny (prezydenta Rosji Władimira) Putina ma znaczenie, tylko jeśli może go użyć do obrony swojej waluty, a konkretnie sprzedając te rezerwy z zamian za ruble. Po dzisiejszych działaniach to nie będzie już możliwe” – powiedział.

Rekordowy spadek kursu rubla

Jak zauważył, sankcje wprowadzone wraz z Unią Europejską i państwami G7 już odnoszą skutek, powodując rekordowy spadek kursu rubla i zmuszając rosyjski bank centralny do radykalnego podniesienia stóp procentowych. Dodał, że sytuacja ta będzie tylko się pogarszać z czasem, m.in. prowadząc do wysokiej inflacji.

Czytaj także: Bank centralny Rosji próbuje ratować tonącego rubla; podwyżka stóp procentowych z 9,5 do 20 proc. >>>

Z sankcji wyjęte są transakcje z udziałem nośników energii

Z sankcji wyjęte są transakcje z udziałem nośników energii, by nie doprowadzić do skoku cen ropy i gazu.

Czytaj także: Ceny ropy i gazu mocno w górę; rośnie ryzyko kryzysu energetycznego na globalnych rynkach >>>

„Dzisiejsze bezprecedensowe działanie znacząco ogranicza zdolność Rosji do używania swoich aktywów, by finansować swoje destabilizujące działania” – oznajmiła szefowa resortu finansów Janet Yellen.

Poniedziałek jest piątym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Władze Federacji Rosyjskiej określają prowadzone działania jako „specjalną operację wojskową”.

Kolejne sankcje Zachodu

W niedzielę wieczorem Unia Europejska, w porozumieniu z USA, Kanadą i Wielką Brytanią, zgodziła się zakazać wszelkich transakcji z bankiem centralnym Rosji. Wcześniej, Kanada, USA, Wielka Brytania i państwa UE zgodziły się na odcięcie rosyjskich banków od systemu SWIFT. 

Czytaj także: UE zapowiada nowy pakiet sankcji: „okaleczą” rosyjski rynek finansowy; chodzi o SWIFT i bank centralny Rosji >>>

Źródło: PAP BIZNES