Rośnie popularność faktoringu. Crédit Agricole Commercial Finance ponownie liderem wzrostu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

credit.agricole.01.400x308Według najnowszych danych Polskiego Związku Faktorów (PZF) obroty firm faktoringowych w ciągu trzech pierwszych kwartałów wzrosły o ponad 16 proc. Firmy raportujące do PZF sfinansowały wierzytelności o wartości 81,56 mld zł, a liderem wzrostu ponownie jest faktoringowa spółka z grupy Crédit Agricole.

Wynik osiągnięty przez firmy faktoringowe to spore zaskoczenie dla rynku. Ostatnie prognozy przewidywały dynamikę poniżej 10 proc., tymczasem rzeczywiste rezultaty wypracowane przez branżę w trzecim kwartale br. pokazują, że popularność tej usługi finansowej, wciąż słabo zadomowionej w polskich firmach, rośnie zdecydowanie szybciej niż w poprzednich okresach.  Polski faktoring jest wciąż jednym z najszybciej rosnących rynków w porównaniu ze skalą  globalną. Liderem wzrostu jest Crédit Agricole Commercial Finance – podmiot niewielki, lecz rosnący z kwartału na kwartał w imponującym tempie. Firma z grupy CA odnotowała w trzecim kwartale aż 200-procentową dynamikę finansowanych wierzytelności, co po raz drugi, podobnie jak w I kwartale tego roku, sytuuje ją na czele tabeli wzrostów. Dla porównania: wzrost wyniku spółki z grupy CA przed rokiem (w 3 kwartale 2013 r.) wyniósł 89 proc.

Faktoring zdobywa coraz większe uznanie

– Obecny wynik z kolejnym znaczącym wzrostem obrotów spółek faktoringowych pokazuje, że polskie firmy skłonne są do korzystania z usług faktoringu w coraz szerszym zakresie. Do usługi przekonują się też nowe podmioty, które dotychczas nie korzystały z takich form finansowania. Wynik całej branży, w tym naszej spółki, która działa w Polsce od dwóch lat, wskazuje na duży potencjał krajowego rynku – podkreśla Stanisław Atanasow, prezes Zarządu Crédit Agricole Commercial Finance SA.

Źródło: Europejski Fundusz Leasingowy