Rosja zostanie odcięta od systemu SWIFT? Niemcy, Włochy, Cypr, a nawet Węgry zmieniają narrację

Rosja zostanie odcięta od systemu SWIFT? Niemcy, Włochy, Cypr, a nawet Węgry zmieniają narrację
Fot. stock.adobe.com/Rafael Henrique
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Decyzja o odcięciu Rosji od SWIFT to kwestia kilku dni, powiedział Agencji Reutera jeden z członków zarządu Europejskiego Banku Centralnego. Zdanie w tej kwestii miały w ostatnich dniach zmienić Niemcy, Włochy i Cypr, a nawet Węgry.

O poparciu Węgier dla decyzji o odcięciu Rosji od systemu SWIFT poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

O tym, że Węgry nie blokują decyzji w tej sprawie poinformował w sobotę na Facebooku szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

„Nie jest prawdą, by Węgry blokowały porozumienie w sprawie odłączenia Rosji od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT” – napisał.

Cypr nie zgłosi weta

Wcześniej o przekonaniu Cypru do nałożenia tej sankcji na Rosję, pisał na Twitterze Dmytro Kuleba, szef ukraińskiego MSZ:

„Zrobiliśmy to. Cypr potwierdził, że nie zablokuje decyzji o odłączeniu Rosji od SWIFT. Ukraińska dyplomacja nadal pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, by osiągnąć ważne decyzje i ochronić Ukrainę przed rosyjskimi najeźdźcami..

„Niemcy otwarte na odcięcie Rosji od SWIFT”

Niemcy są otwarte na odcięcie Rosji od systemu płatności międzybankowych SWIFT, ale najpierw muszą rozważyć konsekwencje tego kroku dla swojej gospodarki – poinformował w piątek minister finansów RFN Christian Lindner. Decyzji nie zawetują także Włochy i Cypr.

Czytaj także: Dlaczego Niemcy zwlekali z odcięciem Rosji od systemu SWIFT?

„Jesteśmy na to otwarci, ale musimy mieć pewność, co robimy” – powiedział Lindner dziennikarzom po spotkaniu unijnej Rady ds. Gospodarczych i Finansowych w Paryżu, gdzie omawiano sankcje wobec Rosji po jej ataku zbrojnym na Ukrainę.

„Ze strony Włoch nie ma weta w sprawie wykluczenia Rosji z systemu SWIFT”

Włochy nie wetują wykluczenia Rosji z systemu płatności SWIFT – zapewnił w piątek szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio w Brukseli. Podkreślił, że jego kraj zawsze głosuje zgodnie z linią Unii Europejskiej.

Wcześniej Włochy były wymieniane jako kraj, który nie zgadza się na tę formę sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.

Minister Di Maio, cytowany przez agencję Ansa, oświadczył odnosząc się do sprawy SWIFT: „Nie ma żadnego weta, Włochy zawsze głosowały w sposób zgodny z innymi krajami członkowskimi nad propozycjami Komisji Europejskiej”.

Pracujemy nad trzecim pakietem sankcji.

– dodał.

Czytaj także: UE nakłada kolejne sankcje na Rosję, wymierzone w sektor finansowy, energetyczny i transportowy >>>

Szef włoskiej dyplomacji stwierdził: „Ta wojna może zdestabilizować cały kontynent i dlatego w Brukseli wszyscy zgodnie przegłosowali pakiet bardzo ostrych sankcji, nie tylko wobec (prezydenta Rosji Władimira) Putina i (szefa MSZ Siergieja) Ławrowa, ale także banków, firm państwowych, całych sektorów gospodarczych”.

„To kolejny krok, by dyplomatycznie i politycznie odizolować Rosję” – wskazał Di Maio.

„W sprawie SWIFT możemy zbliżyć się do konsensusu”

Kierunek dyskusji unijnych ministrów spraw zagranicznych potwierdzał, że w sprawie SWIFT możemy zbliżyć się do konsensusu – powiedział z kolei w piątek szef polskiego MSZ Zbigniew Rau po rozmowach szefów dyplomacji państw członkowskich UE w Brukseli.

„Te kraje, które uchodziły za przeciwników (wykluczenia Rosji z systemu bankowego SWIFT – przyp. red.) podały swoje argumenty, ale były to argumenty wahających się, a nie przeciwników” – ocenił Rau.

Czytaj także: Chińskie państwowe banki ograniczają finansowanie zakupu rosyjskich towarów >>>

Jak dodał dyskusja odnosząca się do sankcji „była długa i wykazująca większą dozę jedności, niż każdy się spodziewał, także sankcji personalnych i poszczególnych rozwiązań, takich jak na przykład odłączenie Rosji od systemu SWIFT”. „Tu zdania były dużo mniej podzielone, niż się wydawało na początku, widać było, że zbliżamy się do pewnego konsensusu” – poinformował Rau.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Szef polskiego MSZ uczestniczył w piątek w rozmowach szefów dyplomacji państw członkowskich UE, które odbyły się w ramach nadzwyczajnego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych.

Po tym spotkaniu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell mówił natomiast, że wyłączenie Rosji z systemu SWIFT może zostać przyjęte w najbliższych dniach, w zależności od postępowania Rosji. Wskazywał, że ministrowie zdecydowali, iż UE uderzy sankcjami we wszystkich, który odgrywają znaczącą rolę gospodarczą we wspieraniu reżimu Putina.

Źródło: PAP BIZNES