Ropa naftowa drożeje dzięki prognozom OPEC

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Ceny ropy naftowej rosną piąty dzień z rzędu gdyż OPEC przewiduje, iż bessa na rynku paliw będzie krótkotrwała. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę zapowiedziała, że jej członkowie zasiądą do nieformalnych spotkań w przyszłym miesiącu, mających na celu stabilizację na rynku ropy naftowej.

Rosną więc spekulacje odnośnie możliwości ograniczenia produkcji przez OPEC. W dniu dzisiejszym ropa WTI zyskuje około 1 proc. handlując już powyżej poziomu 43 dolarów za baryłkę. Ceny ropy po odbiciu się od wsparcia w okolicy 40 dolarów powracają w stronę poziomów 44-45 dolarów. Ropa Brent zyskuje dziś około 0,9 proc. handlując już powyżej poziomu 45,50 dolarów za baryłkę. Miedź traci dziś około 0,2 proc. i handluje w okolicy 2,15 dolarów za funta, najniżej od czterech tygodni.

Polski złoty kontynuuje dobrą passę z zeszłego tygodnia, zyskując do głównych walut wspierany przez inwestorów zagranicznych, poszukujących okazji inwestycyjnych na rynkach rozwijających się. Para EURPLN traci około 0,2 proc. handlując w okolicy poziomu 4,26, najniżej od kwietnia. Para USDPLN traci około 0,1 proc. handlując w okolicy poziomu 3,84. Para CHFPLN traci około 0,2 proc. handlując w okolicy poziomu 3,91. Para GBPPLN handluje już poniżej poziomu 5 zł, pierwszy raz od połowy 2014 roku. Para ta, na fali Brexitu, straciła już od czerwca ponad 70 groszy, co daje przeszło 14 proc!

Funt brytyjski traci piąty dzień z rzędu do głównych walut po komentarzach ze strony brytyjskich władz monetarnych. Członek Banku Anglii, Ian McCafferty, poinformował w „The Times”, że dalsze luzowanie będzie odbywać się pod wpływem nowych informacji z gospodarki, a Bank Anglii nie zakończył luzowania w ubiegłym tygodniu. Wczoraj Bank Anglii wznowił skup obligacji skarbowych w celu walki ze spowolnieniem gospodarczym, wywołanym głosowaniem za Brexitem. Para GBPUSD traci obecnie 0,5 proc. i handluje już poniżej poziomu 1,30. Wygląda na to, iż para będzie się osuwać w stronę po-Brexitowych minimów na poziomie 1,28. Para EURGBP zyskuje około 0,5 proc. handlując powyżej poziomu  0,85. Para GBPJPY traci około 0,7 proc handlując poniżej poziomu 133 jenów.

Andrzej Kiedrowicz,
KOI Capital