Rośnie rola doradców finansowych. Branża doradztwa finansowego po III kwartale 2012r.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

ustalenia.02.250xW czasach kryzysu, gdy coraz trudniej uzyskać kredyt hipoteczny klienci częściej zwracają się po poradę do doradców finansowych. W III kwartale 2012 roku dziewięć firm zrzeszonych w Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) udzieliło kredytów hipotecznych o łącznej wartości 3,61 mld PLN, czyli o 1,5 % więcej niż jeszcze w II kwartale bieżącego roku. Osiem firm członkowskich sprzedało także produkty inwestycyjne za kwotę 1,54 mld PLN.

Wzrosły obroty doradców

W czasach spadku koniunktury i wciąż restrykcyjnej polityki kredytowej banków coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z porady profesjonalnego doradcy finansowego. Przekłada się to na wyniki sprzedażowe Związku Firm Doradztwa Finansowego, który zakończył III kwartał 2012r. z małym wzrostem. Dziewięć firm członkowskich sprzedało kredyty hipoteczne o łącznej wartości 3,61 mld złotych, czyli o 55,76 mln więcej niż jeszcze w II kwartale.

Według analityków ZFDF duży wpływ na rosnącą sprzedaż hipotek ma wygaszany program rządowych dopłat do kredytów „Rodzina na Swoim” oraz coraz ważniejsza rola profesjonalnego doradztwa finansowego w czasach kryzysu. Andrzej Oślizło, Prezes Zarządu Związku Firm Doradztwa Finansowego, Prezes Expander Advisors: – Obraz rynku w trzecim kwartale nie zmienił się znacząco w stosunku do pierwszego półrocza 2012 roku. Wciąż odczuwamy okres wyczekiwania na rynku kredytów i rynku mieszkaniowym. Wielu klientów wstrzymuje się z decyzją o zakupie mieszkania, czekając na większy spadek cen nieruchomości. Zaobserwowaliśmy natomiast wzrost liczby wniosków o kredyty w ramach programu Rodzina na Swoim. Nie jest to zaskoczenie, a liczba nowych wniosków jeszcze wzrośnie w związku ze zbliżającym się zakończeniem programu. Ponadto, gdy klientom jest trudniej o kredyt, chętniej decydują się oni na skorzystanie z porady profesjonalnego doradcy finansowego, który przedstawia ofertę wielu banków i pomaga w uzyskaniu kredytu.

121119.tabela.01.596x273

Mimo, że wielu klientów czeka jeszcze z decyzją o zaciągnięciu kredytu hipotecznego ze względu na prognozowane obniżki cen nieruchomości w przyszłym roku, to eksperci ZFDF wskazują na ożywienie rynku hipotek również w bieżącym kwartale. Maciej Molewski, Członek Rady Nadzorczej ZFDF, Prezes Zarządu Idea Expert SA: – Choć wakacyjne miesiące kojarzą się z relaksem, a nie z zaciąganiem zobowiązań finansowych na wiele lat, to i tak branży pośrednictwa finansowego udało się w tym okresie sprzedać więcej kredytów hipotecznych niż w poprzednim kwartale. Z pewnym optymizmem możemy też spoglądać w najbliższą przyszłość. Obniżka stawek WIBOR, którą obserwujemy na rynku od września, powoduje spadek cen kredytów, których oprocentowanie jest powiązane z tym wskaźnikiem. Niższe oprocentowanie oznacza ulgę dla kredytobiorców, którzy już spłacają raty, ale też wzrost zdolności kredytowej osób, które dopiero będą się starały o finansowanie. Dzięki temu z wygasającego pod koniec roku programu Rodzina na Swoim rzutem na taśmę będą mogli skorzystać klienci, których dotąd nie było na to stać ze względu na niewystarczającą zdolność kredytową.

Polacy ostrożnie inwestują

Wciąż niespokojne nastroje na rynkach finansowych oraz spadek koniunktury powoduje, że Polacy bardzo ostrożnie lokują pieniądze i częściej wybierają produkty niżej oprocentowane i nieobarczone ryzykiem. W III kwartale doradcy sprzedali produkty inwestycyjne w wysokości 1,54 mld PLN. – W przypadku produktów inwestycyjnych obecna sytuacja jest odbiciem trendów na rynkach finansowych. Klienci wciąż poszukują raczej bezpiecznych produktów inwestycyjnych. Trzeba tez pamiętać, że duża część kwartału przypadała na miesiące wakacyjne, kiedy zainteresowanie oszczędzaniem i inwestowaniem jest zwykle mniejsze niż w innych okresach roku – komentuje Andrzej Oślizło (ZFDF i Expander Advisors).

121119.tabela.02.599x296

Z danych dotyczących sprzedaży w grupie Open Finance wynika, że przybywa chętnych do regularnego oszczędzania. Pokazują one, że liczba sprzedanych w tym roku produktów regularnego oszczędzania rośnie. – Od paru lat kładziemy szczególnie nacisk na budowanie odpowiedzialnej i długofalowej relacji z naszymi klientami i staramy się im przekazać informacje o konieczności zabezpieczenia ich  przyszłości finansowej i systematycznego odkładania choćby niewielkich kwot – mówi Krzysztof Spyra, prezes Grupy Open Finance S.A. Widzimy efekty naszych działań –  coraz więcej osób stara się wygospodarować środki, które  regularnie inwestują z myślą o przyszłości – dodaje.

Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego