Rolnicy nadal z dostępem do kredytów i leasingu, pierwsze komentarze bankowców i rolników

Rolnicy nadal z dostępem do kredytów i leasingu, pierwsze komentarze bankowców i rolników
Fot. stock. adobe.com/nikonmike
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rolnicy i bankowcy mogą odetchnąć z ulgą. Niekorzystne przepisy wprowadzone ustawą z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, które prowadziły do faktycznego odcięcia rolników od finansowania przez instytucje finansowe zostały zmienione ustawą z 27 stycznia 2022 r., którą podpisał już Prezydent RP Andrzej Duda. Przedstawiamy komentarze przedstawicieli Związku Banków Polskich oraz Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Celem zmiany wprowadzonej w styczniu tego roku było usunięcie barier prawnych związanych z ustanowieniem zabezpieczeń środków finansowych udzielanych przez instytucje finansowe podmiotom prowadzącym gospodarstwa rolne, które to bariery stworzyła ustawa z 2 grudnia 2021.

Przepisy uchwalone w grudniu ubiegłego roku wzbudziły uzasadnioną reakcję środowiska bankowego, organizacji rolniczych, organizacji branżowych oraz samych rolników. W jej efekcie, także przy wsparciu parlamentarzystów i Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego udało się doprowadzić do zmiany niekorzystnych dla finansowania rolnictwa rozwiązań prawnych.

To jest wielki sukces środowiska bankowego, organizacji rolniczych, organizacji branżowych oraz samych rolników w zapewnieniu i ustabilizowaniu procesów finansowania

Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes Związku Banków Polskich w swoim komentarzu pokazuje  jakie skutki niosła za sobą ustawa z  2 grudnia 2021.  Wprowadzone przez nią zmiany z pozoru miały chronić gospodarstwa rolne, a w istocie  prowadziły do ich wykluczenia z możliwego finansowania.

– Z punktu widzenia instytucji finansowych  i rolnika rozwiązanie to zamiast pomagać szkodziło rolnikom oraz instytucjom finansowym zaangażowanym w finansowanie tego sektora gospodarki. Brak możliwości zaspokojenia się przez wierzyciela ze składników majątkowych dłużnika spowodowałby, że rolnicy nie mieliby możliwości przedstawiana atrakcyjnych form zabezpieczenia dla nowych kredytów jak i dla kredytów już zaciągniętych, które w wyniku wprowadzonej zmiany podlegałyby konieczności aktualizacji zabezpieczeń.

Wiceprezes ZBP stwierdził, że tym samym banki – jako podmioty, które są zobligowane do zabezpieczenia depozytów oraz wyważenia swoich portfeli kredytowych – byłyby wręcz zmuszone do odrzucania znaczącej większości wniosków o udzielenie kredytów pochodzących od rolników, ponieważ ci ostatni nie byliby w stanie przedstawić odpowiedniego zabezpieczenia dla zaciąganych zobowiązań.

-Stąd tak ważnym było wprowadzenie zmiany polegającej na przywróceniu stanu prawnego, jaki obowiązywał przed wejściem w życie ustawy zmienionej  dnia 2 grudnia 2021 r. To jest wielki sukces środowiska bankowego, organizacji rolniczych, organizacji branżowych oraz samych rolników w zapewnieniu i ustabilizowaniu procesów finansowania – powiedział Włodzimierz Kiciński.

Przywrócona możliwość finansowania rolników

W podobnym duchu wypowiada się Piotr Matwiej, Doradca Zarządu w ZBP.   W jego opinii regulacja ta zaburzała i uniemożliwiała  sprawne finansowanie rolnictwa.

-Na zakłócenia relacji pomiędzy rolnikami a firmami sektora agro zwracali nam uwagę przedstawiciele firm będących długoletnimi partnerami sektora rolnego, izby rolnicze i organizacje branżowe. Przepisy Ustawy uniemożliwiały bankom, firmom leasingowym, a także innym dostawcom rolnictwa utworzenie zabezpieczeń kredytowych, leasingowych oraz zabezpieczenie kredytu kupieckiego i odroczonych płatności.

Wprowadzone w styczniu 2022 roku zmiany przywróciły możliwości finansowania i wyeliminowały bezwzględny obowiązek tworzenia odpisów od wszystkich ekspozycji kredytowych

W jego opinii należało się liczyć z istotnym ubytkiem środków kredytujących rolników i przedsiębiorców rolnych. Brak możliwości wprowadzenia stosownej korekty uniemożliwiał prowadzenie akcji kredytowej w sektorze agro oraz wpływał na istotnie pogorszenie sytuacji kapitałowej banków zaangażowanych w finansowanie rolnictwa.

Utrzymanie tych zapisów skutkowałoby koniecznością zwiększenia odpisów w bankach posiadających ekspozycje kredytowe do pełnej wysokości zaangażowanych środków. W konsekwencji środki zaangażowane w utrzymywanie właściwego poziomu odpisów pozbawiały rolników możliwości pozyskiwania kredytów na inwestycje w sektorze rolnym.

-Wprowadzone w styczniu 2022 roku zmiany przywróciły możliwości finansowania i wyeliminowały bezwzględny obowiązek tworzenia odpisów od wszystkich ekspozycji kredytowych – podkreślił Piotr Matwiej.

Samorząd rolniczy o zmianie przepisów

O skomentowanie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego poprosiliśmy Grzegorza Wysockiego, Dyrektora Biura Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

„Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego przywraca, skreślony wcześniejszą nowelizacją kpc z 2 grudnia 2021 r., przepis § 5 rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji. Zgodnie z nim przepisów rozporządzenia nie stosowano w wypadku równoczesnego skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego prowadzonego przez dłużnika.

Nowelizacja naprawiła przepisy ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, w kierunku umożliwiającym sprawne funkcjonowanie instrumentów zabezpieczających. Przyjęte rozwiązanie ma zapobiec problemom z ustanawianiem zabezpieczeń, które są wymagane przy udzielaniu kredytów i pożyczek rolnikom.

Rezygnacja z przeniesienia tego przepisu do ustawy pozbawiała bowiem instytucje finansujące realnej szansy na odzyskanie należnych wierzytelności i tym samym – zniechęcała do udzielania dalszego finansowania rolnikom. W styczniu br. banki rzeczywiście wstrzymały decyzje kredytowe – do czasu wyjaśnienia tej sprawy. To wywołało zaniepokojenie wśród rolników, którzy prowadząc nowoczesne, towarowe rolnictwo, nie mogą się obejść bez zewnętrznego finansowania.

Jako wielkopolski samorząd rolniczy, wyrażamy satysfakcję z wysłuchania naszego postulatu zgłoszonego 7 grudnia ub. roku i szybkiego naprawienia powstałego problemu, związanego z finansowaniem rolnictwa.

Wskazujemy przy tym, że z powodu obecnego kryzysu, rośnie zadłużenie gospodarstw rolnych, dlatego potrzebne jest podjęcie pilnych prac nad systemem restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne.”

Źródło: aleBank.pl