Rok 2025 czasem rosnących inwestycji?
Mimo mało sprzyjającego otoczenia zewnętrznego spodziewamy się w 2025 r. przyspieszenia wzrostu naszej gospodarki. Nasza dotychczasowa prognoza przewidywała 3,9% wzrostu PKB. Teraz być może zostanie ona nieco zrewidowana w dół, ze względu na wynik wyborów w USA i serię słabszych danych z Niemiec.
Z szybkiego szacunku dokonanego po publikacji wstępnych danych o PKB w III kw. br. wychodził wzrost na poziomie 3,7–3,8%. Dane za październik rzuciły więcej optymizmu na perspektywy ostatniego kwartału w polskiej gospodarce.
Czyli gospodarka ciągle będzie przyspieszała, choć zapewne nieco mniej dynamiczne, niż przewidywaliśmy dotychczas. W roku 2025 wzrost będzie napędzany w dużej mierze przez inwestycje, bo to może być rok inwestycji.
Wciąż nie mamy inwestycji, ale tego się spodziewaliśmy, bo jesteśmy w okresie przejściowym pomiędzy starą a nową europejską perspektywą finansową UE. Wyraźnej poprawy w tym zakresie spodziewamy się w 2025 r. Brak inwestycji mieszkaniowych zmniejsza natomiast popyt na konsumpcje części dóbr trwałego użytku – np. meble, AGD, RTV.
Uwaga na Niemcy
Do spowolnienia dynamiki PKB dokłada się także słaba koniunktura w Niemczech, a przede wszystkim recesja w niemieckim przemyśle. Prognozy dla niego pozostają mało optymistyczne, a w przyszłym roku gospodarka niemiecka może trzeci rok z rzędu balansować na granicy recesji. A my do Niemiec sprzedajemy niemal 27% eksportu.
Niemniej nasi eksporterzy już wielokrotnie udowodnili, że nawet jeśli jest słabiej w Niemczech, czy w Unii Europejskiej to potrafią znaleźć nowe rynki zbytu i uplasować swoją ofertę. Polski eksport jest silnie zróżnicowany towarowo i geograficznie, a dodatkowo oferta eksporterów jest konkurencyjna cenowo i jakościowo.
Polscy eksporterzy mogą więc skutecznie poradzić sobie również z niepewnością związaną z możliwymi zmianami w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych przez administrację nowego prezydenta.
Spadnie inflacja, spadną stopy procentowe
Rok 2025 będzie też okresem, kiedy nasza Rada Polityki Pieniężnej dołączy do grupy banków centralnych obniżających stopy procentowe. W naszym bazowym scenariuszu zakładamy, że do końca przyszłego roku stopy procentowe w Polsce spadną o 1,0–1,25 pkt. proc.
Na koniec przyszłego roku spodziewamy się inflacji na poziomie zbliżonym do górnej granicy celu inflacyjnego, czyli w okolicach 3,5%.
Ale zanim inflacja spadnie do tego poziomu, to wcześniej jeszcze troszeczkę przyspieszy, do ok. 5,5% na początku przyszłego roku. I dopiero na jego koniec powinna być już w okolicach 3,5%.