Rodzina na Swoim tylko do końca roku, ale jeszcze masz szansę!

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

rodzina.na.swoim.02.250xWszystkie osoby zainteresowane uzyskaniem rządowego wsparcia w postaci 50% dopłat do odsetek do kredytu hipotecznego muszą się spieszyć ze składaniem wniosku o kredyt mieszkaniowy. Program "Rodzina na swoim" obowiązuje tylko do końca tego roku. Zatem czasu na znalezienie mieszkania i kredytu w RnS jest niewiele, bo aby mieć szansę na rządowe wsparcie należy najpóźniej 31 grudnia złożyć wniosek o kredyt hipoteczny. Co zrobić, aby zdążyć i uzyskać kredyt w programie Rodzina na Swoim? Oto kilka prostych kroków do kredytu z dopłatą.

Sprawdź, czy kwalifikujesz się do programu

O kredyt hipoteczny w Rodzinie na swoim mogą ubiegać się młode małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci lub prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, czyli tzw. single. Założeniem rządu było finansowe wsparcie młodych osób w kupowaniu mieszkania, dlatego program skierowany jest do tych wszystkich, którzy nie ukończyli 35 roku życia. W przypadku małżeństw wystarczy, aby jedna osoba spełniała to kryterium. Wyjątkiem są osoby samotnie wychowujące dzieci, tutaj nie ma limitu wieku. Dodatkowo osoba starająca się o kredyt w RnS nie może być w momencie podpisywania umowy właścicielem innej nieruchomości. Singiel dodatkowo nie może być obecnie i wcześniej właścicielem mieszkania czy domu.

Znajdź odpowiednie mieszkanie lub dom

Znalezienie mieszkania, który będzie spełniał podstawowy wymóg programu, czyli będzie miał odpowiednią cenę za metr kwadratowy, mieszczącą się w limitach dla poszczególnych województw jest podstawowym warunkiem pozwalającym skorzystać z Rodziny na Swoim. Niestety ustawodawca obniżył limity cenowe nieruchomości kwalifikujących się do programu w czwartym kwartale br.

121113.rns.550x637

Negocjuj ze sprzedającym nieruchomość

Jeśli znajdziesz mieszkanie, które będzie Ci odpowiadało, ale niestety jego cena nie będzie się mieściła w limitach programu, to mimo wszystko ponegocjuj ze sprzedającym. Szczególnie warto podjąć ten wysiłek, gdy różnica między ceną mieszkania a maksymalną ceną za metr według programu jest nieduża.

Szukaj metrażu zgodnego z wytycznymi programu

Nieruchomość kupowana z rządowym wsparciem musi mieć nie tylko odpowiednia cenę, ale również metraż. I tak, w przypadku domu, powierzchnia użytkowa nie może przekroczyć 140 metrów kwadratowych. Natomiast mieszkanie nie może być większe, niż 75 metrów kwadratowych. Niestety osoby kupujące nieruchomość w pojedynkę, w programie nazwani singlami, muszą zadowolić się maksymalnym metrażem nie większym niż 50 metrów kwadratowych.

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Oczywiście warunkiem otrzymania kredytu w programie Rodzina na Swoim jest posiadanie zdolności kredytowej. Do kredytu jako współkredytobiorca mogą przystąpić tylko ścisle określone osoby, tzn. rodzice, dziadkowie, dzieci, rodzeństwo oraz współmałżonkowie rodzeństwa. Współkredytobiorcą nie może być wujek, ciocia czy inna osoba.

Znajdź odpowiedni kredyt

Ostatnim etapem procesu jest znalezienie odpowiedniego kredytu hipotecznego i banku, który udzieli nam go z rządowym wsparciem. Jeśli sam nie masz czasu na bieganie po bankach i porównywanie ofert, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z doświadczonego i renomowanego doradcy finansowego. Dzięki wsparciu firmy doradczej zaoszczędzisz czas, a fachowy i rzetelny ekspert bezpłatnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową, przedstawi specjalnie dla Ciebie przygotowaną propozycję kredytów mieszkaniowych, a także pomoże zgromadzić dokumenty i złożyć wniosek do banku.

Michał Krajkowski
Dom Kredytowy Notus