Rodzina 500 plus: akcja „Weekend dla Ukrainy” w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Rodzina 500 plus: akcja „Weekend dla Ukrainy” w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Fot. stock.adobe.com / Stockmachine
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W najbliższy weekend (26, 27 marca) ZUS zorganizuje specjalną akcję "Weekend dla Ukrainy". W sobotę i niedzielę w około 300 miejscach w Polsce placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500 plus. Specjalny punkt będzie utworzony także na Stadionie Narodowym w Warszawie, czytamy w komunikacie ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500 plus uchodźcom z Ukrainy, którzy przybyli legalnie do Polski po 23 lutego 2022 r.

Specjalny wniosek o 500 plus w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie od soboty, 26 marca.

Dostęp do świadczeń rodzinnych daje uchodźcom ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z nią uchodźcy będą mogli starać się o świadczenia 500 plus.

Czytaj także: ZUS uruchomił infolinię dla uchodźców / Інфолінія про сімейні виплати для громадян України номер телефону 22 444 02 55

Tylko e-wnioski o świadczenie 500 plus

Aby złożyć elektroniczny wniosek o 500 plus obywatel Ukrainy będzie musiał posiadać m.in. specjalny PESEL, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu.

‒ W weekend w wielu miejscach w całym kraju nasze placówki będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500 plus. Specjalny punkt będzie działał także na Stadionie Narodowym w Warszawie – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

‒ Nasi pracownicy pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i złożyć wniosek o świadczenie 500 plus. Wykaz otwartych w weekend placówek można znaleźć na stronie internetowej zus.pl – dodała prezes ZUS.

Czytaj także: Polskie banki i ubezpieczyciele wspierają obywateli Ukrainy: darmowe konta, przelewy zagraniczne i polisy OC

Infolinia dla Ukraińców już działa

W poniedziałek ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z tego kraju.

Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów).

Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl.

Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, oraz o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim.

Więcej o pomocy polskich banków dla Ukrainy >>>

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS