Revolut chce być bankiem
Revolut Ltd to tzw. fintech – firma technologiczna, z siedzibą w Londynie, świadcząca usługi finansowe. Oferuje m.in. aplikację mobilną, która wiosną 2017 roku zaczęła obsługiwać transakcje w złotych. W 2018 roku Revolut otrzymał od Banku Litwy europejską licencję bankową, dającą zezwolenie na działalność na terenie Unii Europejskiej.
Dzięki licencji fintech został pełnoprawnym bankiem z gwarancjami środków (do kwoty 100 000 EUR) w ramach europejskiego systemu gwarancji depozytów oraz możliwością oferowania pożyczek konsumenckich i dla biznesu.
Od kilku lat stara się o podobną licencję w Wielkiej Brytanii, gdzie ma swoją siedzibę. W 2023 roku Bank Anglii odrzucił jego wniosek ze względu na zastrzeżenia audytu.
Audytor BDO nie był w stanie zweryfikować przychodów fintechu i stwierdził, że nie można przetestować jego mechanizmów kontrolnych.
BDO twierdzi, że problemy te zostały już rozwiązane i następny audyt powinien zakończyć się pozytywną dla firmy opinią. Jeżeli Revolut stanie się bankiem, oferującym pełen zakres usług, zmieni się jego model biznesowy.
Czytaj także: Revolut ma 2,5 mln klientów w Polsce
Revolut zarabia głównie na wymianie walut
Najnowszy raport roczny Revoluta, opublikowany z opóźnieniem dopiero w grudniu 2023 roku, podkreśla szybki wzrost firmy.
W 2022 r liczba klientów detalicznych wzrosła o 60%, depozyty o 71%, a transakcje płatnicze również o 71%.
Co najważniejsze, przychody wzrosły o 45%, z 638 mln funtów do 923 mln funtów.
Przychody pochodzą głównie z opłat z tytułu wymiany walut, ale Revolut skorzystał również na wyższych stopach procentowych.
Mimo wysokiej dynamiki przychodów fintech odnotował stratę przed opodatkowaniem w wysokości 25,4 mln funtów. Przyczyną był ogromny wzrost kosztów administracyjnych, głównie w wyniku zwiększenia liczby pracowników o 112% i podwojenia kosztów wynagrodzeń. Znacząco wzrosły także koszty marketingu i sprzedaży.
W odróżnieniu od tradycyjnych banków – aktywa Revoluta składają się głównie ze środków pieniężnych, ich ekwiwalentów oraz obligacji skarbowych. Dochody odsetkowe z tego tytułu znacznie wzrosły ze względu na podwyżki stóp procentowych.
Czytaj także: Revolut umożliwił klientom handel akcjami 70 spółek z Europy
Co umożliwi Revolutovi uzyskanie licencji bankowej w Wielkiej Brytanii?
Przy obecnym modelu biznesowym fintech musiałby znacząco obniżyć koszty, by osiągać zyski. Uzyskanie licencji bankowej otworzyłoby nowe możliwości generowania zysków.
Revolut mógłby zwiększyć portfel obligacji o dłuższym terminie zapadalności oraz udzielać kredytów.
Uzyskałby też bezpośredni dostęp do systemów płatności i płynności banku centralnego, co obniżyłoby koszty finansowania.
Bank Anglii przed udzieleniem licencji bankowej będzie chciał mieć pewność, że raportowanie i kontrole Revoluta spełniają standardy regulacyjne.
Usługi płatnicze, które obecnie oferuje Revolut nie podlegają tak ścisłym regulacjom, jak usługi bankowe, które wiążą się z ryzykiem utraty pieniędzy klientów.