Remis po dobrym kursie

Remis po dobrym kursie
Fot. ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W zeszłym roku zabrakło chętnych, a w tym frekwencja dopisała - w XII Turnieju Szachowym o Puchar Związku Banków Polskich zagrało 61 zawodniczek i zawodników. Zwycięstwa indywidualne odnieśli Kamil Grycel (Alior Bank), Anna Pertkiewicz (PKO BP) i Adam Sieczkowski (Pekao S.A.), a drużynowo - Citibank.

Tekst i zdjęcia Artur St. Rolak

W latach 2012-2014 rotacja na podium turnieju głównego była maksymalna – trzy dekoracje i dziewięć nagród dla dziewięciu osób. Tym razem trudno było się spodziewać, aby nagle ktoś wyskoczył zza pleców faworytów, ponieważ do gry stanął obrońca tytułu Michał Mazurkiewicz oraz po dwóch zdobywców drugich i trzecich miejsc.

Szwajcarskie 12 plus 2

Tradycyjnie grano dziewięć rund systemem szwajcarskim w tempie 12 minut plus 2 sekundy. Niewtajemniczonym wyjaśniam, że przeciwnicy byli kojarzeni najpierw na podstawie rankingów FIDE i PZSzach, a od drugiej rundy komputer dobierał pary tak, aby najlepsi rywalizowali z najlepszymi, a ci nieco słabsi mieli przeciwników o zbliżonych umiejętnościach. Każdy zawodnik dostał 12 minut na partię plus 2 sekundy za każde posunięcie.

System jest stary i dobrze sprawdzony nawet w turniejach najwyższej rangi. Rolę przypadku ogranicza do minimum, więc nic dziwnego, że każdy zawodnik z czołowej czwórki turnieju w Klubie Bankowca spotkał się przy stole z pozostałymi trzema. Gdyby końcową kolejność ustalić na podstawie wyników tylko tych sześciu partii, to i tak zwyciężyłby Kamil Grycel (przed rokiem szósty), bo po prostu grał najlepiej, natomiast drugie miejsce zająłby Edward Łupkowski, który zremisował z trzema najgroźniejszymi rywalami.

Co ciekawe – Kamil Grycel i Edward Łupkowski jako jedyni nie przegrali partii. W turnieju na tak krótkim dystansie, kiedy każde pół punktu (tyle za remis; cały za zwycięstwo) robi kolosalną różnicę, nie wystarczy tylko unikać porażek. Kamil Grycel pokonał sześciu rywali, w tym trzech z czołowej dziewiątki (drugiego od dziewiątego dzieliło na mecie właśnie pół „oczka”), natomiast Edward Łupkowski aż pięć razy podzielił się punktami.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI