Rekordowy rok dla transakcji inwestycyjnych na rynkach biurowych poza Warszawą
2014 był najbardziej aktywnym rokiem w historii transakcji inwestycyjnych na rynkach biurowych poza Warszawą. Wartość umów kupna/sprzedaży nieruchomości biurowych na rynkach regionalnych wyniosła ponad 440 mln euro. Jest to wynik wyższy zarówno od wolumenu z 2013 r. (156 mln euro), jak i najlepszego dotychczasowego wyniku - 346 mln euro w 2006 r. Transakcje o rekordowej wartości zarejestrowano w Krakowie, chociaż wzrost aktywności inwestycyjnej dał się zauważyć również we Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi, Poznaniu i Katowicach.
Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL, komentuje: „Warszawa, ze względu na swoją specyfikę i skalę, które pozwalają na realizację najbardziej spektakularnych transakcji, nadal dominuje w polskim sektorze biurowym. Od 2013 r. obserwujemy jednak rosnące zainteresowanie inwestorów największymi aglomeracjami poza stolicą. W 2014 r. wolumen umów kupna/sprzedaży nieruchomości biurowych w Polsce wyniósł łącznie 1,8 mld euro, z czego ponad 440 mln euro przypadło na rynki regionalne. To rekordowy wynik, wyższy niż suma wolumenów rejestrowanych na rynkach regionalnych w poprzednich pięciu latach. Wśród miast regionalnych najbardziej wyróżnił się Kraków, gdzie zrealizowano transakcje o wartości 260 mln euro – więcej niż suma wolumenów transakcji biurowych w stolicy Małopolski z poprzednich siedmiu lat”.
Wysoka aktywność inwestorów poza Warszawą jest wypadkową kilku czynników. Z jednej strony wynika z tego, że Warszawa jest coraz droższa, a po flagowych transakcjach coraz mniej dużych produktów jest aktualnie do kupienia, z drugiej zaś z coraz większej dojrzałości rynków biurowych poza stolicą i zaufania, jakim cieszą one się wśród inwestorów. Do wzrostu znaczenia aglomeracji (poza Warszawą) na inwestycyjnej mapie Polski przyczyniła się rosnąca liczba nowoczesnych projektów biurowych zabezpieczonych długoletnimi umowami najmu oraz wysoki popyt generowany głównie przez sektor nowoczesnych usług dla biznesu, który cechuje zwykle duży wolumen obieranej powierzchni. Wyłączając Warszawę, najbardziej aktywne inwestycyjnie rynki biurowe w Polsce to Kraków, Wrocław i Trójmiasto.
Największą transakcją zrealizowaną w 2014 r. poza Warszawą była sprzedaż przez Grupę Buma Quattro Business Park w Krakowie na rzecz Starwood Capital Group. Innymi znaczącymi transakcjami były m.in.: sprzedaż przez Peakside Centrum Biurowego Lubicz w Krakowie na rzecz Griffin Group, sprzedaż budynków biurowych z portfela Arka BZ WBK Funduszu Rynku Nieruchomości FIZ we Wrocławiu (Quattro Forum), Poznaniu (Winogrady Business Center), Łodzi (Red Tower) i Gdyni (Alfa Plaza) do Octava FIZAN, czy sprzedaż Green Day we Wrocławiu przez Skanska do GLL. Największą transakcją sfinalizowaną w ostatnich 10 latach poza Warszawą była wspomniana sprzedaż Quattro Business Park.
„Uwzględniając transakcje sfinalizowane w ostatnich tygodniach, takie jak Baltic Business Center w Gdyni, jak również te ogłoszone pod koniec 2014 r. z finalizacją planowaną na 2015 r. – jak np. Dominikański we Wrocławiu – oraz toczące się rozmowy, spodziewamy się kolejnego dobrego roku dla rynku inwestycji biurowych poza Warszawą”, dodaje Tomasz Puch.
Źródło: JLL