Rekompensaty za podwyżki cen prądu: wypłata zaliczek już w 2020 roku?

Rekompensaty za podwyżki cen prądu: wypłata zaliczek już w 2020 roku?
Fot. stock.adobe.com/Pio Si
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przygotowywany obecnie projekt ustawy dotyczącej rekompensat za podwyżki cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych może obejmować wypłatę zaliczek z tytułu tych podwyżek jeszcze w trakcie 2020 r., natomiast całkowite rozliczenie rekompensat zostałoby przeprowadzone w 2021 r., poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu za kilka tygodni.

Przygotowywany obecnie projekt ustawy dotyczącej rekompensat za podwyżki cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych może obejmować wypłatę zaliczek z tytułu tych podwyżek jeszcze w trakcie 2020 r. #energetyka #CenyPrądu #CenyEnergii @SasinJacek

„Zastanawiamy się też nad takim rozwiązaniem, żeby w trakcie roku dać pewną zaliczkę na tę rekompensatę, a potem rozliczyć już całość, po końcu roku. Ale o tym nie chcę jeszcze mówić, bo to bardzo mocno skomplikowałoby ten proces. Ale może uda się tak zrobić” – powiedział Sasin w wywiadzie dla Radia Zet.

Rekompensata będzie obejmowała całość podwyżki, podkreślił minister.

Czytaj także: Ceny energii w 2020 r. Premier nie wyklucza rekompensat dla gospodarstw domowych >>>

Nie wiadomo jeszcze, kogo dokładnie obejmą rekompensaty

Sasin powiedział także, że w tej chwili nie może odpowiedzieć na pytanie, czy rekompensaty obejmą także klientów firm energetycznych, które same wyznaczają taryfy, bez ich zatwierdzania przez Urząd Regulacji Energetyki (URE).

„Będę mógł o tym mówić wtedy, kiedy będziemy mieli gotowy projekt ustawy. Nie chcę w tej chwili składać takich zapowiedzi” – stwierdził minister.

W połowie grudnia 2019 r. URE zatwierdził taryfę Taurona Sprzedaż obowiązującą od 1 stycznia 2020 r., a w końcu grudnia – dla spółek Enea i Energa Obrót. Wzrost rachunku odbiorców średnio w grupie G11 (łącznie sprzedaż i dystrybucja) wyniesie odpowiednio: 11,4-12,9%, 12,2% i 11,3%.

Do końca 2019 r. obowiązywała ustawa, która zapewniła ustalanie cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych na poziomie taryf i cenników sprzedawców obowiązujących 30 czerwca 2018 roku; wprowadziła ona również obniżkę akcyzy na prąd i zmniejszyła tzw. opłatę przejściową.

Wśród założeń listopadowej projekcji inflacji i PKB Narodowego Banku Polskiego (NBP) znalazły się m.in. 8-proc. podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych w 2020 i 2021 roku.

Źródło: ISBnews