Reforma OFE nie pozwoli o sobie szybko zapomnieć

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

diagram.rozmowa.250xPo udanym dla większości rynków wrześniu, październik może stać pod znakiem niepewności. W Stanach Zjednoczonych trwa polityczny klincz wywołany sporami o limit zadłużenia kraju oraz przyszłoroczny budżet.

Świat obserwuje sytuację z niepokojem – według analityków każdy kolejny tydzień Government Shutdown obniża amerykański PKB o 0,1 – 0,2 proc. Jednak, jak podkreślają eksperci domu maklerskiego DI BRE, polski rynek wciąż żyje reformą OFE. Niecierpliwie wyczekiwane były szczegóły projektu.

– Świat wstrzymuje oddech w oczekiwaniu na wiadomości ze Stanów Zjednoczonych, ale dla naszego rodzimego rynku większe znaczenie może mieć publikacja szczegółów projektu ustawy o reformie OFE – komentuje Michał Marczak, szef analityków Domu Maklerskiego DI BRE. – Dla inwestorów najważniejsze będą limity inwestycyjne funduszy. Ta wiedza może być bowiem podstawą do większej realokacji aktywów. Warto zwrócić uwagę również na kontratak funduszy – Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych wezwała Komisję Europejską do ustosunkowania się do zmian w polskim systemie emerytalnym. Trudno ocenić jakie będą efekty tych działań, jednak kolejne zaskarżenia mogą znacznie opóźnić proces legislacyjny – dodaje.

Brak porozumienia politycznego w Stanach Zjednoczonych to dla wielu inwestorów poważny powód do niepokoju. Nie da się ukryć, że niepewna sytuacja fiskalna może skutecznie ograniczać potencjał wzrostowy na głównych rynkach, ale paradoksalnie może się również okazać korzystna, oczywiście jeżeli pat nie potrwa zbyt długo. Dotychczas gospodarka amerykańska rozwijała się w relatywnie szybkim tempie w przeciwieństwie do słabszego ożywienia w strefie euro i w Chinach. Wyłączenie czy też zmniejszanie QE w USA zapewne nie spowodowałoby większych perturbacji w samych USA, ale mogłoby negatywnie wpływać na sytuacje w nadal słabej gospodarczo strefie (z nadal nierozwiązanym problemem zadłużenia) i na rynkach wschodzących. Zwłoka FED daje trochę więcej czasu na umocnienie się trendu wzrostowego szczególnie w Europie.

Spośród poszczególnych sektorów gospodarki, w tym miesiącu należy zwrócić uwagę na finanse. Po 3,5 proc. korekcie w sierpniu indeks WIG Banki odrobił straty i wzrósł o 5,5 proc. we wrześniu. Szczególnie atrakcyjnie zachowywały się notowania akcji Getin Noble Bank i BZ WBK, które wzrosły o odpowiednio 15,0 proc. i 11,6 proc. W październiku szczególne znaczenie mogą mieć spekulacje na temat przejęcia BGŻ przez Bank Peako. Na rynku paliw niekorzystne otoczenie makro powinno, zdaniem analityków domu maklerskiego DI BRE Banku, zaważyć na słabych wynikach rafinerii w trzecim kwartale roku. Poprawił się natomiast sentyment do sektora energetycznego. Dzięki wzrostom cen energii istnieje szansa na kontynuację pozytywnego trendu, a najciekawszą inwestycją wydaje się Tauron. Sezonowy wzrost zapasów miedzi obserwowany zazwyczaj pod koniec roku w połączeniu ze zwiększoną podażą z nowych projektów nie pozostaną bez wpływu na notowania. Presja podaży  może infekować kurs KGHM. Za to dla JSW zbliża się nieprzyjemny moment publikacji słabych wyników za trzeci kwartał. W tym samym okresie dobre były za to rezultaty spółek przemysłowych. Decydujący wpływ wywarł słaby złoty oraz wysokie wolumeny. Obecnie coraz trudniej jednak znaleźć atrakcyjne wyceny na bieżący rok. Zdaniem analityków domu maklerskiego DI BRE Banku, najlepsze perspektywy na rok 2014 mają: Amica, Armatura, Berling, Duda, Fasing, Ferro, ES-System, Ergis, Izostal, Mercor, Kernel, Kruszwica, Pozbud, Selena i Tarczyński. Trzeci kwartał był również korzystny dla spółek z sektora budownictwa, które odrabiały straty po długiej zimie. Wyniki Herkulesa, Unibepu i Erbudu powinny być wystarczająco dobre, by zachęcić do dalszej akumulacji akcji. Na wzrosty może liczyć także branża deweloperska, w szczególności GTC i Echo oraz media. Notowania Ciemna City będą wspierane dobrym repertuarem, a TVN zyska dzięki refinansowaniu zadłużenia oraz na fali dobrych wyników we wrześniu.

Źródło: BRE Bank SA