Reforma OFE aktualna?

Reforma OFE aktualna?
Źródło: Newseria Biznes
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zmiany w OFE są aktualne, możliwe jest dodatkowe posiedzenie Sejmu, a terminy mogą być przesunięte - powiedział w radiu TOK FM wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Reforma OFE jest aktualna. Nie jest przesądzone, czy rozpocznie się 1 czerwca czy 1 lipca. To kwestia techniczna. Można je przesunąć.

„Myślę, że będzie jeszcze jedno posiedzenie Sejmu na początku maja lub tydzień później” – dodał.

Termin wejścia w życie ustawy o OFE zostanie przesunięty?

Nie wykluczył jednak możliwości przesunięcia terminu wejścia w życie nowelizacji.

„Ten termin, który myśmy sobie założyli od 1 czerwca do 2 sierpnia, jeżeli chodzi o prawo wyboru między IKE a ZUS-em, to jest regulacja ustawowa, my to możemy zmienić i przesunąć o miesiąc czy dwa, w związku z tym nie ma tutaj jakiegoś dramatycznego problemu. Najważniejsze jest to, że jest wola polityczna, żeby ten projekt realizować i kontynuować, a to czy to będzie 1 czerwca – 2 sierpnia, czy lipiec – wrzesień, to jest to naprawdę kwestia techniczna” – powiedział.

Czytaj także: Sejm nie zajmuje się likwidacją OFE. Czy się martwić?

Przesunięcie terminu wejścia w życie oznaczałoby automatycznie przesunięcie innych terminów wynikających z ustawy.

„Jest taka szansa, że jeżeli przesuniemy ten pierwszy termin, to później proporcjonalnie całą resztę o te kilka czy kilkanaście dni, czy może miesiąc. Tak, że jest taka opcja. Będziemy elastyczni, tak żeby nikogo z uczestników procesu nie zaskakiwać, tak żeby mieli odpowiednią ilość czasu na to, żeby się dostosować do nowych przepisów, żeby zareagować, podjąć działania, które w ustawie są zaplanowane” – zaznaczył.

„Jeżeli będzie trzeba przesunąć jakiś termin, to będziemy tutaj bardzo otwarci” – podsumował.

Zmiany w OFE spadły z porządku głosowań

We wtorek nie odbyło się III czytanie projektu ustawy dotyczącej OFE. W pierwotnej wersji zmiany w OFE były w porządku głosowań.

Następne posiedzenie Sejmu zaplanowano na 19-20 maja. Po pracach w Sejmie ustawa ma trafić do Senatu, który ma 30 dni na procedowanie nad ustawą.

Zgodnie z projektem, ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2021 r. Czas na składanie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS został wyznaczony od 1 czerwca 2021 r. do 2 sierpnia 2021 r. Przekształcenie OFE w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte ma nastąpić 28 stycznia 2022 r.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews