Reforma mundurówek: W miesiąc uzbierało się 260 uwag do projektu ustawy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

michalek.witold.01.150xMinisterstwo Spraw Wewnętrznych w ekspresowym tempie analizuje uwagi i poprawki do projektu reformy emerytur mundurowych, które wpłynęły podczas konsultacji społecznych. Jest ich tak dużo, że mogą opóźnić prace nad ustawą. Minister Jacek Cichocki spotkanie z przedstawicielami służb zaplanował już w I połowie marca.

Rządowy projekt reform zakłada, że fukcjonariusze i żołnierze będą mogli przechodzić na emeryturę dopiero po spełnieniu 2 warunków: ukończenia 55 lat i wypracowania 25 lat służby. Zmieni się również sposób naliczania wysokości emerytury. Świadczenie będzie określane na podstawie pensji z 3 wybranych lat, a nie jak do tej pory na podstawie ostatniego wynagrodzenia. MSW zapewnia, że nowy system będzie dotyczył tylko funkcjonariuszy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie przepisów, czyli po 1 stycznia 2013 roku.

– Jestem bardzo zdziwiony. Przy tej formule rządowej, która zakłada, że ta reforma wiązałaby tylko tych, którzy dopiero wchodzą do zawodu, nie powinna ona w żaden sposób wzbudzać protestów wśród tych, którzy dzisiaj to negocjują – mówi Witold Michałek, ekspert Business Centre Club.

A protesty są. W czasie 30-dniowych konsultacji społecznych, które zakończyły się 10 lutego, do MSW wpłynęło ponad 260 poprawek do projektu. W opinii Witolda Michałka protesty związkowców wcale nie mają na celu sprawnego przeprowadzenia reformy emerytalnej.

– Po pierwsze to ich w ogóle nie dotyczy. Po drugie, powinni oni zdawać sobie sprawę, jaka będzie sytuacja finansów, a w związku z tym i budżetu skierowanego do tych służb w przyszłości – uważa Witold Michałek.

I dodaje: – Gra jest prawdopodobnie o utrzymanie własnych wpływów dzisiaj przez związkowców działających w ramach tych służb. Innego wytłumaczenia nie widzę.

Brak reformy emerytalnej służb mundurowych będzie spowodować dalsze, wysokie koszty dla budżetu.

– Jeżeli jej nie wprowadzimy to przyszłe dochody budżetowe będą obniżane o na tyle istotny procent, że trudności ZUS-u i budżetu w przyszłości sprawią, że mogą po prostu te dwie instytucje nie wytrzymać – wyjaśnia ekspert BCC.

Od 2005 do 2010 roku wydatki na emerytury i renty w Ministerstwie Obrony Nrodowej wzrosły o 1/3, natomiast wydatki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych były nawet o połowę większe.

MSW ma nadzieję, że projekt trafi do Sejmu jeszcze w marcu. W I połowie miesiąca planowane jest spotkanie ministra Cichockiego z przedstawicielami służb. Wcześniej odbędzie się również konferencja uzgodnieniowa, na której zostaną omówione i uwzględnione uwagi związków zawodowych i innych resortów.

Aby zobaczyć wypowiedź Witolda Michałka kliknij tutaj

Źródło: www.newseria.pl